Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kde deťom počas letných prázdnin hrozí riziko úrazu?

Traumatológ zo Šace opisuje viaceré aktivity.

Kde deťom počas letných prázdnin hrozí riziko úrazu?
Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Viaceré aktivity počas letných prázdnin môžu byť pre deti rizikové. Traumatológ z nemocnice v košickej Šaci Jozef Kubašovský upozorňuje na nafukovacie atrakcie, trampolíny, bazény, domácnosť, bicykle, psy i strelné zbrane.

Pri skákaní na nafukovacích atrakciách hrozí pád mimo nich, kolízia s inou osobou či kontakt s mechanizmom atrakcie. Až tri štvrtiny úrazov na trampolínach sú podľa neho spojené s tým, že je na nej viacero osôb.

Prevažne ide o zlomeniny, výnimkou nie sú ani poranenia hlavy a krku. Tragický môže byť podľa Kubašovského pád na konštrukciu. Poukazuje na zákaz sált a dodržiavanie pokynov výrobcov.

Pri bazénoch zdôrazňuje nutnosť prítomnosti dospelého človeka i zabezpečenie okolia. „Nebezpečné sú aj nafukovacie zábavné predmety, ako napríklad kolesá či nafukovačky. Znemožňujú dohľad nad dieťaťom a blokujú kontrolu pri vzniku ťažkostí. Uvádza sa, že malé deti sa môžu utopiť vo vode menšej ako päť centimetrov,“ spresnil.

Detský bazén odporúča nenechávať naplnený vodou v záhrade, a ani na inom mieste v okolí domu. Všetky bazény a iné nádoby treba vyliať a otočiť hore dnom, aby sa nenaplnili napríklad dažďovou vodou.

Riziko hrozí aj doma

Riziková je i samotná domácnosť a okolie domu. Príkladom sú pády zo schodov, okien a nábytku, z balkónov, rebríkov i striech. Prevenciou je technické zabezpečenie.

„Významným rizikom je používanie kosačky na trávu, pokusy detí o samostatné aktivity aj s inými technickými pomocníkmi pri starostlivosti o záhradu či okolie domu. Príkladom sú vysokotlakové čističe, rôzne drviče dreva a podobne,“ dodal traumatológ.

Upozorňuje tiež na bicykle, trojkolky, kolobežky, korčule či skejtbord a ich používanie blízko bazénov, ciest, vozenie sa viacerých osôb naraz a riadenie v nočných hodinách. Pripomenul, že prilba počas jazdy redukuje riziko poranenia hlavy o 85 percent.

V lete evidujú tiež vyššiu úrazovosť pri kontakte so psami. Pripisuje to i možnému prehriatiu organizmu zvieraťa. „Deti väčšinou poraní vlastný pes. Viac ako polovica prípadov vzniká pri pokuse o oddelenie dvoch psov, ktorý sa bijú,“ povedal.

Vlastníctvo strelných zbraní podľa neho tvorí najvýznamnejšiu oblasť možného rizika pre deti. „Štatistiky uvádzajú, že náhodné strelné poranenia detí sa najčastejšie vyskytujú v poobedňajšom čase po príchode zo školy a neprítomnosti rodičov,“ uviedol.

Zdôraznil potrebu dodržiavania pravidiel majiteľmi zbrojných preukazov a dostatočné zabezpečenie zbraní. „Významný je zákaz manipulácie detí so zbraňami aj v prítomnosti dospelej osoby,“ doplnil Kubašovský.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko