Obyvatelia časti japonského mesta Fukušima, v ktorej stojí jadrová elektráreň, sa po 11 rokoch môžu trvalo vrátiť do svojich domovov. Úroveň radiácie tu klesla na prijateľnú úroveň prvýkrát od marca 2011.
Vtedy oblasť a elektráreň zasiahlo zemetrasenie a následná vlna cunami, ktoré zariadenia vážne poškodili. O konci nútenej evakuácie rozhodli miestne úrady, informovala agentúra Kjódó.
Japonsko postupne odvoláva príkazy na evakuáciu v mestských častiach v blízkosti elektrárne, čo umožňuje trvalý návrat miestnych obyvateľov.
Prvá bola 12. júna dedina Kacurao a vo štvrtok (30. 6.) mestská časť Okuma, kde pred nešťastím žilo 11 500 ľudí. Otvoreniu oblasti predchádzala dekontaminácia, v pláne je ďalšia obnova mesta.
Stovky kilometrov štvorcových v okolí elektrárne však budú pravdepodobne pre vysokú radiáciu neobývateľné ešte dlhé roky.
Míľnik v obnove mesta
Mestský rozhlas vo štvrtok (30. 6.) ráno oznámil koniec príkazu na evakuáciu, pri oslavách prehovoril starosta Okumy Jun Jošida. Súčasťou akcie pred budovou stanice bola aj prehliadka hasičov a polície, ktorá symbolicky začala opätovné pravidelné hliadky v meste.
„Je to významný míľnik v obnove mesta, ale bude ešte nejaký čas trvať, kým to bude zase živé mesto, aké si pamätáme,“ povedal starosta.
Pred haváriou žilo v Okume necelých 6 000 obyvateľov, od decembra tu čiastočne prebýva 49 osôb. Cieľom vedenia mesta je mať do piatich rokov 2 600 stálych obyvateľov.