Na hlavný obsah

Podpoľanci chcú, aby štát požiadal EÚ o výnimku na regulovaný odstrel medveďa

Situácia sa podľa nich zhoršuje zo dňa na deň.

Podpoľanci chcú, aby štát požiadal EÚ o výnimku na regulovaný odstrel medveďa
Na ilustračnej snímke medvedica. Foto: TASR

Kompetentné orgány by mali čo najskôr podať Európskej únii (EÚ) žiadosť o výnimku na regulovaný odstrel medveďa hnedého. Na utorkovom (21. 6.) stretnutí v Očovej v okrese Zvolen po tom volali zástupcovia samospráv, lesníkov, poľnohospodárov a poľovníckych združení na Podpoľaní.

Situácia sa podľa nich v regióne zo dňa na deň zhoršuje. Ľuďom sa výrazne zhoršil životný komfort z dôvodu neustáleho výskytu medveďov v blízkosti ich obydlí.

O výnimku už požiadalo viacero krajín

„Takúto výnimku legislatíva EÚ za veľmi prísnych podmienok umožňuje. Máme dostatok relevantných podkladov, ktoré môžeme k žiadosti o výnimku priložiť.“ Uviedla riaditeľka Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana a organizátorka stretnutia Vladimíra Fabriciusová.

„Aj pri kladnom vybavení bude ale celý proces trvať ešte týždne,“ pripomenula. O takúto výnimku požiadali napríklad krajiny, ako Švédsko, Fínsko, Estónsko či Slovinsko.

Zásahový tím pre medveďa hnedého podľa Fabriciusovej začal už v uplynulých dňoch pracovať priamo v teréne na Poľane a v okolí, aby určil problémové medvede.

„Chcem ale poprosiť verejnosť, aby bola pri riešení tejto problematiky zhovievavá,“ zdôraznila. Pomôcť zásahovému tímu by podľa nej mali aj ľudia v regióne.

„Ak medveď niekoho napadne alebo ak ničí majetok a nedovoľuje ľudom riadne žiť a na svojich pozemkoch hospodáriť, to všetko sú veci, ktoré by mali pri posudzovaní udelenia výnimky platiť,“ uviedol starosta obce Kriváň v okrese Detva Imrich Paľko.

Medveďom už dávno nehrozí vyhynutie

„Vážnosť situácie si uvedomujeme. Nemáme problém s tým, aby sme eliminovali tie jedince, ktoré sa správajú neprirodzene a ohrozujú životy a majetok ľudí,“ povedal v reakcii na slová obyvateľov Podpoľania riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušana Karaska.

Na rozdiel od tzv. kontajnerových medveďov, s ktorými majú problém vo Vysokých Tatrách, je situácia na Podpoľaní podľa jeho slov iná a vyžaduje si čas.

ŠOP ale podľa neho podporuje akékoľvek kroky, ktoré sú v súlade s právom. Ako uviedol zástupca poľovníckeho združenia v Očovej Rudolf Huliak, populácia medveďa hnedého už dávno nie je v takom stave, že by mu hrozilo vyhynutie.

„Populácia je dokonca v nadštandardnom stave a vo fantastickej kondícii. Nastal preto čas situáciu riešiť z titulu jej nadpočetnosti. Ak teraz neurobíme do jej početnosti zásah, tak to bude časovaná bomba pre slovenský vidiek,“ konštatoval.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny