Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Poľsko neprijalo návrh na zmiernenie zákazov potratov

Návrh napríklad rušil tresty pre lekárov či pomocníkov pri potrate.

Poľsko neprijalo návrh na zmiernenie zákazov potratov
Ilustračné foto - protesty proti interrupčnému zákonu v Poľsku. Foto: TASR/AP

Poslanci z dolnej komory poľského parlamentu (Sejmu) vo štvrtok (23. 6.) odmietli občiansky návrh zákona, ktorý by zmiernil takmer úplný zákaz umelého prerušenia tehotenstva. Ten v súčasnosti platí v silne katolíckej krajine. Navrhovaný zákon počítal s právom na potrat do 12. týždňa tehotenstva, uviedla na svojom webe spravodajská televízia TVN 24.

Za odmietnutie predlohy hlasovalo 265 poslancov, proti bolo 175 a štyria zákonodarcovia sa zdržali. S vládnou konzervatívnou pravicou tak hlasovala aj krajná pravica a „protisystémové“ hnutie Kukiz.

Štvrtkovému hlasovaniu predchádzala debata, ktorá sa odohrala ešte v stredu (22. 6.) neskoro v noci. Návrh predložený občianskou iniciatívou nazvanou Legálny potrat bez kompromisov počítal s právom na potrat do 12. týždňa.

Neskôr by dovolil potrat v prípadoch, keď tehotenstvo ohrozuje život či zdravie (fyzické i psychické) ženy, kde prenatálne vyšetrenie svedčí o vývojových alebo genetických chybách plodu, alebo ak je tehotenstvo dôsledkom incestu alebo znásilnenia, na čo by postačovalo vyhlásenie o gravidite.

Samotný zákrok sa mal hradiť zo zdravotného poistenia, rozhodovať o potrate by mohla osoba staršia ako 13 rokov. V prípade mladšej osoby by bolo treba súhlas právneho zástupcu či súdu.

Návrh tiež rušil tresty pre lekárov a ďalšie osoby pomáhajúce s interrupciou. Upravoval tiež uplatnenie „výhrady svedomia“, kvôli ktorej teraz lekári môžu legálne potrat odmietnuť vykonať, aby nebola táto výhrada zneužívaná na úkor práv pacientok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet