Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Putin odvolal tvár anexie Krymu, kritizovala vojnu

Do funkcie ju obsadili len vo februári.

Putin odvolal tvár anexie Krymu, kritizovala vojnu
Na snímke Natália Poklonská. Foto: Twitter/Belsat

Ruský prezident Vladimir Putin odvolal bývalú krymskú prokurátorku Natalju Poklonskú z funkcie zástupkyne šéfa federálnej agentúry pre spoluprácu s krajanmi Rossotrudičestvo, oznámili ruské médiá.

Poklonská sa ešte ako prokurátorka stala symbolom ruskej anexie ukrajinského polostrova, ale po vypuknutí vojny proti Ukrajine vyhlásila, že si neželá, aby na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá padali bomby.

Rozpoznávací znak inváznych vojsk, písmeno Z, označila za symbol zármutku a tragédie pre oba národy.

Sama Poklonská k prezidentovmu rozhodnutiu poznamenala, že prechádza na inú prácu, ale ďalšie podrobnosti neuviedla, napísal na webe denník Kommersant.

Putin pritom vymenoval Poklonskú do funkcie len na začiatku februára a v agentúre si jej prácu pochvaľovali, okrem iného organizovala dodávky humanitárnej pomoci na Ukrajinu a „urobila veľmi veľa“ pre návrat ruských vojakov z ukrajinského zajatia.

Otvorene kritizovala ruskú vojnu

„Písmeno Z stelesňuje tragédiu a horkosť ako pre Rusko, tak pre Ukrajinu. Prečo? Pretože zomierajú aj ruskí vojaci, Rusi, a ich rodičia dostávajú rôzne správy. To je bieda. Veď ministerstvo obrany hovorí, koľko (vojakov) zahynulo, koľko utrpelo zranení. To je snáď radosť? Nie,“ vyhlásila Poklonská v aprílovom rozhovore, ktorý na internete zaznamenal už viac ako 300 000 zhliadnutí.

Následne čelila výzvam, aby sa verejne ospravedlnila, a na Kryme zaznel návrh odobrať jej štátne vyznamenanie.

„Natalja Poklonská ani ako prokurátorka, ani ako poslankyňa za Putinovu stranu nikdy neprešla z ukrajinského formátu politickej debaty na ruský. Nepochopila, alebo nechcela. Na to, čo bolo dovolené a prípustné v ukrajinských politických reáliách – slobodu slova a vyjadrenie svojho postoja – bolo v Rusku uvalené tabu,“ poznamenala k odvolaniu Poklonskej ruská redakcia BBC. Poklonská sa v Rusku nestala „svojou medzi svojimi“ a jej kariéra na ruskom politickom Olympe dostala na frak, dodala.

Ukrajinské úrady Poklonskú stíhajú pre podozrenie zo spiknutia proti ústavnému poriadku. Na sankčný zoznam ju zaradila Európska únia, Spojené štáty, Kanada, Austrália a Japonsko.

V Rusku vyvolala svojho času, keď bola poslankyňou parlamentu, rozruch aj ťažením proti filmu o romániku posledného ruského cára s petrohradskou baletkou. Cara a jeho rodinu, zavraždených boľševikmi totiž cirkev vyhlásila za svätých mučeníkov. Film podľa Poklonskej urážal city veriacich aj cárovu pamiatku. Po jej výrokoch nasledovali vyhrážky aj skutočné útoky extrémistov a náboženských fanatikov na kiná, ktoré sa film odvážili premietať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet