Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Škóti sú v otázke nezávislosti rozdelení, vyplýva z prieskumu

Ďalší rok by o tom mohlo byť referendum.

Škóti sú v otázke nezávislosti rozdelení, vyplýva z prieskumu
Na archívnej snímke škótska premiérka Nicola Sturgeonová počas prejavu v Edinburghu. Foto: TASR/AP

Škótski voliči sú aj naďalej rozdelení v otázke nezávislosti. Odporcovia odtrhnutia sa od Spojeného kráľovstva majú v rámci škótskej verejnosti veľmi tesný náskok pred zástancami suverenity.

Vyplýva to z nového prieskumu verejnej mienky, o ktorom vo štvrtok (30. 6.) informovala agentúra AFP. Prieskum vykonala agentúra Savanta ComRes, ktorá ho realizovala pre noviny The Scotsman.

Výsledky môžu byť znovu tesné

Ak by škótska vláda teraz vyhlásila referendum o nezávislosti, podporilo by ju 44 percent voličov. Opačný názor vyslovilo 46 percent opýtaných. Nerozhodnutých bolo desať percent opýtaných.

Ak by prieskum nebral do úvahy nerozhodnutých voličov, za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve by bolo 51 percent opýtaných a za odtrhnutie 49 percent, uviedla agentúra Savanta ComRes.

Výsledky prieskumu zverejnili dva dni po tom, ako škótska premiérka Nicola Sturgeonová navrhla, aby sa v Škótsku konalo konzultatívne referendum o vyhlásení nezávislosti od Británie, a to 19. októbra budúceho roku.

O konaní sa referenda by mal rozhodovať škótsky parlament. Sturgeonová však pripustila, že Škótsko samotné napokon nebude môcť zorganizovať referendum bez súhlasu Londýna. Na možnosť usporiadania referenda sa chce škótska premiérka spýtať aj Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva.

Referendová otázka má znieť rovnako ako v roku 2014: „Malo by sa Škótsko stať nezávislou krajinou?“ Agentúra AP pripomína, že 55 percent Škótov v referende v roku 2014 hlasovalo za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet