Na hlavný obsah

Slovensko zatiaľ zaznamenalo sedem prípadov tuberkulózy u Ukrajincov

Ako blízke kontakty vyšetrili aj tri deti.

Slovensko zatiaľ zaznamenalo sedem prípadov tuberkulózy u Ukrajincov
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovensko doposiaľ zaznamenalo sedem prípadov tuberkulózy (TBC) u ukrajinských občanov. Traja sa na ňu liečia v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

Uviedol to primár oddelenia pneumoftizeológie a konzultant Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre TBC Ivan Solovič. „Aktuálne nárast prípadov TBC nezaznamenávame,“ ozrejmil.

V súvislosti s doterajšími prípadmi priblížil, že vyšetrili ako blízke kontakty aj tri deti. Ochorenie sa u nich nepotvrdilo. Slovensko podľa Soloviča pokračuje v dôslednej starostlivosti o pacientov s TBC.

„Realizovali sme v spolupráci s Lekármi bez hraníc tri vzdelávacie semináre v nemocniciach Bardejov, Michalovce a Snina, preškolenie o TBC, jej príznakoch, ako aj diagnostike,“ dodal.

Najviac pacientov má menej ako 5 rokov

Upozornil tiež na to, že viac ako 3 500 lekárov sa zúčastnilo webináru o problematike TBC, ktorý organizovala Slovenská lekárska komora. Epidemiologickú situáciu v súvislosti s migráciou osôb z Ukrajiny monitoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ako potvrdil, zhoršenie epidemiologickej situácie súvisiace s infekčnými ochoreniami neeviduje. Počet prípadov TBC na Slovensku podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) každoročne ubúda. Najviac pacientov je vo veku do piatich rokov.

Pokles prípadov podľa centra zapríčinilo povinné očkovanie, ktoré trvalo do konca roka 2011. Proti TBC sa na Slovensku očkuje stále.

Týka sa to najmä detí v kontakte s TBC ochorením s negatívnymi výsledkami a nálezom na röntgene pľúc a tiež novorodencov prepúšťaných do rodiny so známym výskytom tuberkulózy, vysvetlila Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko