Na hlavný obsah

Stretnutie medveďa so záchranárom nemožno považovať za útok

Záchranár vyrušil medvedicu v jej prirodzenom biotope.

Stretnutie medveďa so záchranárom nemožno považovať za útok
Na ilustračnej snímke je medveď hnedý. Foto: TASR/AP

Stret medveďa so záchranárom Horskej záchrannej služby (HZS), ktorý sa stal v stredu (15. 6.), nemožno podľa Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) považovať za útok.

Záchranár vyrušil medvedicu v lesnom teréne, teda v prirodzenom biotope medveďa hnedého. Informoval o tom Odbor Komunikácie a propagácie ŠOP SR v tlačovej správe.

„V oblasti Národného parku Veľká Fatra zahnala medvedica, v snahe ubrániť svoje dve mláďatá, záchranára HZS z turistického chodníka. Záchranár pri úteku spadol a utrpel poranenie hlavy. Priebeh incidentu ale nemôžeme považovať za útok, ktorého dôsledkom bola doškriabaná tvár záchranára,“ informoval odbor komunikácie.

Incident prešetrili, situáciu nechcú zľahčovať

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR ihneď po udalosti incident prešetroval. Ochranári upozorňujú na to, že stretnutie so šelmou je pre človeka nebezpečné a ich cieľom nie je situáciu zľahčovať.

„Napriek tomu upozorňujeme na zámerné skresľovanie informácií a nepodložené šírenie paniky v spoločnosti,“ dodali ochranári.

Vo Veľkej Fatre došlo v stredu (15. 6.) v popoludňajších hodinách k stretnutiu medveďa a horského záchranára. Tomu sa inštinktívne podarilo vyškriabať na strom, odkiaľ zavolal pomoc.

Pri stretnutí utrpel záchranár tržnú ranu na hlave. Okamžite za ním odišli jeho dvaja kolegovia z Donovalov aj so služobným psom, ktorí mu pomohli. Následne ho transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici na nevyhnutné ošetrenie.

Horský záchranár z Oblastného strediska Veľká Fatra sa počas služby vracal po turistickom chodníku z Novej hole. „Bol odtiaľ vziať zo stanice potrebný materiál a opraviť veterný rukáv na určenie smeru vetra na meteostanici,“ dodala HZS.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko