Na hlavný obsah

Ukrajinská armáda dostala od Elona Muska satelitné komunikačné systémy

Potrebuje ich na vykonávanie špeciálnych misií.

Ukrajinská armáda dostala od Elona Muska satelitné komunikačné systémy
Na snímke Elon Musk. Foto: TASR/AP

Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu (11. 6.) oznámilo, že od zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti SpaceX Elona Muska dostalo nové satelitné komunikačné systémy Starlink. Tie sú potrebné na vykonávanie špeciálnych misií.

Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu na sociálnej sieti uviedlo: „Multitasker @elonmusk zvláda nielen pracovať na prípravách misie na Mars, ale aj odovzdávať starlinky našej rozviedke, ktorá ich tak (veľmi) potrebuje pre svoje špeciálne misie“.

Status ministerstva obrany súčasne obsahuje ubezpečenie, že „ukrajinská armáda bude chrániť slobodu na Zemi, aby mohla byť nastolená aj na Marse.“

Musk už Ukrajine daroval tisíce terminálov

Starlink je globálny družicový systém americkej spoločnosti SpaceX určený na poskytovanie vysokorýchlostného širokopásmového satelitného prístupu k internetu.

Po začatí ruskej tzv. špeciálnej vojenskej operácie spoločnosť Elona Muska v reakcii na žiadosť vlády v Kyjeve zaslala na Ukrajinu tisíce terminálov. Presmerovala tak družice, aby Ukrajine poskytla prístup k internetu.

Rusko totiž svoju fyzickú vojenskú inváziu spojilo s veľkým kybernetickým útokom na internetové pripojenie v krajine.

Podľa medializovaných informácií má ukrajinské ministerstvo pre digitálnu transformáciu v pláne postaviť na Ukrajine vlastnú pozemnú stanicu Starlink.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet