Vakcína na základe rovnakej technológie mRNA, ako sú očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19, by mohla pomôcť v liečbe rakoviny pankreasu. Vyplýva to z výsledkov klinickej štúdie, ktoré vedci odprezentovali na konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie (ASCO). Informuje o tom denník New York Post.
Štúdia, ktorú uskutočnila nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech, dokazuje, že až polovica pacientov, ktorým vyoperovali tumor a následne sa nechali zaočkovať, zostala aj po 18 mesiacoch v kompletnej remisii.
Podľa lekárov by mohla táto vakcína „vycvičiť“ imunitný systém na to, aby zabíjal rakovinové bunky v pankrease.
Klinická štúdia sa realizovala na 16 pacientoch, pričom každému z nich podali špeciálne prispôsobenú vakcínu vyrobenú na základe nukleovej kyseliny mRNA, nachádzajúcej sa v ich nádoroch. Pacientov zaočkovali po operácii, pri ktorej im tumory z tela odstránili.
Častý zabijak
Výsledky preukázali, že vakcína vyvolala odpoveď imunitných T-buniek u ôsmich pacientov. Zvyšnej polovici sa buď rakovina vrátila, alebo jej podľahli.
„Na rozdiel od iných typov imunoterapií sa zdá, že tieto mRNA vakcíny majú schopnosť vyvolať u pacientov s rakovinou pankreasu imunitnú odpoveď,“ uviedol Vinod Balachandran z onkologického strediska Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC) v New Yorku.
Podľa firmy BioNTech je v Spojených štátoch rakovina pankreasu jednou z najčastejších príčin úmrtí na onkologické ochorenie. Až 90 % pacientov zomiera do dvoch rokov po určení diagnózy. Podľa Balachandrana je liečba tohto typu rakoviny bežnou chemoterapiou či imunoterapiou veľmi náročná.
Vedci sa domnievajú, že sľubné výsledky mRNA vakcín v liečbe rakoviny sú dobrou správou i pre pacientov s inými onkologickými ochoreniami. Upozorňujú však, že štúdiu vykonali na malej vzorke pacientov a mala by sa preto zopakovať.