Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vyše 1 000 obrancov Azovstalu mali previezť do Ruska

Kyjev chce ich návrat, niektorí Rusi súd.

Vyše 1 000 obrancov Azovstalu mali previezť do Ruska
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Viac ako 1000 ukrajinských vojakov, ktorí sa podieľali na obrane oceliarní Azovstaľ v Mariupole, pre vyšetrovanie previezli na územie Ruskej federácie, citovala v stredu (8. 6.) agentúra TASS nemenovaného ruského bezpečnostného činiteľa.

Agentúra Reuters k tomu napísala, že ak sa tieto správy potvrdia, bude to znamenať ďalšiu prekážku pre mierové rokovania medzi oboma znepriatelenými stranami.

Kyjev usiluje o to, aby obrancovia Azovstalu vymenili za ruských vojakov zajatých na Ukrajine, avšak ruskí poslanci požadujú, aby sa niektorí z ukrajinských bojovníkov z Mariupolu postavili pred súd.

„Viac ako tisíc ľudí z Azovstalu bolo prevezených do Ruska, pracujú s nimi bezpečnostné orgány,“ povedal činiteľ agentúre TASS. Uviedol tiež, že prevoz do Ruska neskôr čaká aj ďalších ukrajinských zajatcov a že sa v Moskve nachádza viac ako 100 ľudí, medzi ktorými sú „žoldnieri z cudzích krajín, ktorí sa vzdali v Mariupole“.

V mariupolských oceliarňach Azovstaľ, ktoré boli poslednou baštou ukrajinskej obrany v tomto prístavnom meste, sa v druhej polovici mája vzdalo ruským silám viac ako 2 400 bojovníkov. Ukrajinské vedenie sa obáva, že sú vystavení krutému zaobchádzaniu.

Rusko tvrdí, že medzi obrancami Azovstalu je mimoriadne vysoký počet neonacistov, príslušníkov pluku Azov, ktorý je súčasťou ukrajinskej Národnej gardy, nie armády. Moskva tvrdí, že jedným z cieľov jej terajšej vojenskej operácie na Ukrajine je susednú krajinu „denacifikovať“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet