Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Za vysoké ceny potravín nemôžu sankcie proti Rusku

Skutočným dôvodom je ruská agresia proti Ukrajine.

Za vysoké ceny potravín nemôžu sankcie proti Rusku
Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Európska únia (EÚ) musí vyvinúť značné diplomatické úsilie vo svete, aby vysvetlila, že za zvyšujúcimi sa cenami potravín nie sú jej sankcie proti Rusku.

Dôvodom je ruská agresia proti Ukrajine. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok v rámci pondelňajšieho (20. 6.) zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu.

Hlavnou témou diskusií bola snaha EÚ pomôcť Ukrajine pri vývoze jej obilia. Zdôraznil, že krajiny eurobloku musia lepšie koordinovať všetky kapacity, ktoré majú. Znamená to, že z Ukrajiny treba vyviezť obilie na sever po železnici, najmä do Poľska, a na juh do Rumunska.

Na prevoz ukrajinských obilnín je pripravené aj Slovensko. Avšak záleží to na konkurencieschopnosti a cenách za prepravu obilia. Problémom je tiež menší dostatok vagónov, čiže kapacít, ktorými disponuje slovenská strana. „Ale verím, že aj Slovensko sa dokáže na tejto veci podieľať, lebo sa to týka nás všetkých,“ poznamenal Korčok.

Problémom je ruská agresia

Korčok zároveň upozornil na skutočnosť, že vo svete vzniká dojem, akoby hlavným vinníkom rastu cien obilnín boli sankcie EÚ. To podľa neho nie je pravda. „Cítime, že musíme so zvyškom sveta hovoriť podrobnejšie. Že problémom nie sú sankcie, ale ruská agresia,“ spresnil s tým, že pomoc Únie má dve roviny.

Na jednej strane je snaha dostať ukrajinské obilniny na svetové trhy, aby nenarastali ceny a nehrozil hladomor. Na politickej rovine musí EÚ využiť svoje diplomatické aktivity vo svete a vysvetľovať, prečo má ruská agresia proti Ukrajine také ničivé dôsledky.

„Tak, ako sa Rusko hrá s cenami plynu a využíva našu závislosť, je vidieť, že podobne využíva aj ceny poľnohospodárskych komodít. Žiadne sankcie EÚ sa netýkajú poľnohospodárskych plodín a komodít. Preto to, čo Rusko robí, cielené akcie na dvíhanie cien, je snaha, aby sme sa dostali pod ešte väčší politický tlak, než pod akým sa nachádzame,“ opísal situáciu.

Korčok dodal, že Rada ministrov vyzvala Ruskú federáciu, aby odblokovala ukrajinské čiernomorské prístavy a situáciu s vývozom obilia ešte viac nezhoršovala. „Hlavný odkaz je, že tak ako sa Rusko nemá zahrávať s plynom a závislosťou na ňom, tak nie je žiaden dôvod vystaviť svet situácii, aby kontinenty ako Afrika trpeli vysokými cenami agrokomodít,“ uviedol.

Slovensko podporuje Ukrajinu a Moldavsko v EÚ

Šéf slovenskej diplomacie zároveň potvrdil, že Slovensko podporuje udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku. Súčasne dúfa, že splnia všetky požadované podmienky zo strany EÚ. To podľa neho platí aj o Gruzínsku, ktorému Európska komisia zatiaľ štatút kandidátskej krajiny neodporučila.

Ako dodal, nemalo by to odrádzať občanov Gruzínska od európskej integrácie. Je presvedčený, že len čo Tbilisi splní potrebné podmienky, Gruzínsko tento štatút dostane.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika