Na hlavný obsah

Záplavy v Bangladéši a Indii si vyžiadali vyše 40 obetí

Spôsobili ich vytrvalé dažde.

Záplavy v Bangladéši a Indii si vyžiadali vyše 40 obetí
Na snímke povodne v Bangladéši. Foto: TASR/AP

Najmenej 41 ľudí zahynulo v Bangladéši a Indii pri monzúnových dažďoch, ktoré vyvolali ničivé povodne. Milióny ďalších obyvateľov museli v zaplavených oblastiach odísť z domovov, uviedli v sobotu (18. 6.) miestni predstavitelia. Informovala o tom agentúra AFP.

V Bangladéši zabili blesky počas búrok od piatkového (17. 6.) popoludnia najmenej 21 ľudí vrátane troch detí a ďalší štyria ľudia prišli o život pri zosuvoch pôdy, vyplýva z vyjadrení policajných predstaviteľov pre AFP.

Obete hlásili z viacerých častí krajiny, v ktorej neutíchajúce dažde za uplynulý týždeň zaplavili veľké územia najmä na severovýchode. S evakuáciami pomáhajú vojaci a obyvateľov celých dedín, ktoré sa ocitli pod vodou v priebehu len niekoľkých hodín, umiestnili do útočísk zriadených v školách.

Situácia sa v sobotu dopoludnia zhoršila a podľa vedenia regiónu Silét na severovýchode boli od sveta odrezané viac ako štyri milióny ľudí, pričom takmer celá táto administratívna oblasť sa ocitla bez elektriny. V meste Silét si záplavy vynútili uzavretie tretieho najväčšieho bangladéšskeho letiska.

Obete hlásia niekoľko dní

Najmenej 16 obetí na životoch hlásili od štvrtka (16. 6.) v indickom štáte Meghálaj, kde došlo k zosuvom pôdy a zaplaveniu ciest. V susednom štáte Ásam postihli povodne po piatich dňoch nepretržitých lejakov viac než 1,8 milióna ľudí.

Meteorológovia očakávajú v najbližších dvoch dňoch naďalej silné dažde v Bangladéši i vyššie proti prúdu riek na severovýchode Indie.

Povodne pravidelne ohrozujú milióny ľudí v nízkom položenom Bangladéši, no podľa odborníkov klimatická zmena zvyšuje ich početnosť, prudkosť a nepredvídateľnosť. Oblasť Silét sa pred tohtotýždňovými dažďami spamätávala z najhorších povodní za takmer dve desaťročia, pri ktorých koncom mája zomrelo najmenej desať ľudí a ktoré postihli celkovo asi štyri milióny obyvateľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet