Na hlavný obsah

Assange sa odvolal proti rozhodnutiu o svojom vydaní do USA

Demonštranti žiadali jeho prepustenie.

Assange sa odvolal proti rozhodnutiu o svojom vydaní do USA
Priaznivci zakladateľa Wikileaks Juliana Assangea protestujú pred ministerstvom vnútra v Londýne. Foto: ČTK/PA

Zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange sa v piatok (1. 7.) odvolal proti rozhodnutiu o svojom vydaní zo Spojeného kráľovstva na trestné stíhanie do USA. Informuje o tom agentúra AFP.

Austrálčana, ktorý bude mať 3. júla 51 rokov, od roku 2019 zadržiavajú v prísne stráženej väznici Belmarsh neďaleko Londýna.

Americkú žiadosť o jeho extradíciu schválila 17. júna britská ministerka vnútra Priti Patelová. Lehota na podanie odvolania bola 14 dní. Zdroje z britskej justície pre AFP potvrdili, že odvolanie prišlo v priebehu piatka.

Pred sídlom britského rezortu vnútra v Londýne sa v piatok konala demonštrácia Assangeových stúpencov, ktorí požadovali jeho prepustenie na slobodu. Medzi desiatkami demonštrantov bola aj jeho manželka Stella, ktorá už po rozhodnutí ministerky Patelovej avizovala, že boj proti jeho vydaniu do Spojených štátov bude pokračovať.

„Ešte sme neprišli na koniec cesty. Budeme bojovať. Využijeme všetky možnosti odvolania,“ vyhlásila právnička Stella Assangeová, ktorá je súčasťou tímu manželových právnikov. So zakladateľom WikiLeaks sa zosobášila v marci v londýnskom väzení.

Desiatky rokov v americkom väzení

Rozhodnutiu Patelovej predchádzal niekoľkoročný spor pred britskými súdmi, ktoré napokon nenašli dôvody brániace extradícii.

Spojené štáty žiadajú o vydanie Assangea v súvislosti s obvineniami zo sprisahania, nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov týkajúcich sa vojen v Afganistane a Iraku.

Assange všetky obvinenia odmieta a trestné stíhanie vedené voči nemu v USA označuje za politicky motivované. Jeho stúpenci ho považujú za hrdinu, ktorý nespravodlivo trpí za uplatňovanie slobody prejavu a tlače. V prípade usvedčenia zo vznesených obvinení môže stráviť v americkom väzení aj desiatky rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet