Na hlavný obsah

Čínska raketa nekontrolovateľne spadla na Zem

NASA kritizuje Peking z nezodpovednosti.

Čínska raketa nekontrolovateľne spadla na Zem
Ilustračná snímka-vypustenie čínskeho vesmírneho modulu. Foto: TASR/AP


 Čínska raketa spadla v sobotu (30. 7.) nekontrolovateľne späť na Zem do oblasti pri Indickom oceáne, pričom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) kritizoval Peking, že nezverejnil informácie o páde tohto potencionálne nebezpečného objektu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Americké vesmírne veliteľstvo uviedlo, že čínska raketa Dlhý pochod 5B, ktorá minulú nedeľu (24. 7.) vyniesla na obežnú dráhu modul potrebný pre dokončenie čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung (Nebeský palác), dopadla do oblasti pri Indickom oceáne. Veliteľstvo zároveň apelovalo na Čínu, aby zverejnila technické informácie o návrate rakety na Zem, ako napríklad možnú oblasť rozptylu jej trosiek.

Šéf NASA Bill Nelson uviedol, že takéto informácie by mali zverejňovať všetky krajiny, ktoré majú vlastný vesmírny program. „Je to veľmi dôležité pre zodpovedné využívanie vesmíru a bezpečnosť ľudí na Zemi,“ uviedol Nelson.

Čínska vesmírna agentúra neskôr zverejnila súradnice oblasti dopadu tohto vesmírneho plavidla. Raketa podľa agentúry dopadla do Suluského mora asi 57 kilometrov východne od pobrežia filipínskeho ostrova Palawan.

Malajzijská vesmírna agentúra neskôr zverejnila video, ktoré zrejme zachytáva trosky rakety. Zároveň uviedla, že zaznamenala ako trosky tohto objektu horia pri opätovnom vstupe do atmosféry, keďže tento vesmírny odpad prelietaval pri dopade aj cez malajzijský vzdušný priestor. Podľa Malajzie dopadla raketa do Suluského mora severovýchodne od ostrova Borneo.       

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet