Britské domácnosti ročne vyhodia 100 miliárd jednorazových plastových obalov. Také sú výsledky najväčšieho prieskumu o recyklácii odpadu v Spojenom kráľovstve, ktorý urobila organizácia Greenpeace. Zúčastnilo sa na ňom približne 100 000 domácností. Aktivisti preto žiadajú vládu, aby zákonom obmedzila používanie jednorazových plastov.
Téme sa venoval v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko redaktor RTVS Viliam Ovsepian.
Varovný signál pre Britov
Na základe prieskumu aktivisti zistili, že každá domácnosť vyhodí týždenne v priemere 66 kusov plastových obalov. Ročne je to takmer 3 500 kusov. Vyše 80 % odpadu pritom tvoria obaly zo zeleniny a ovocia.
Riaditeľ organizácie Everyday Plastic Daniel Webb v písomnom stanovisku uviedol, že prieskum odhalil šokujúce údaje o množstve plastového odpadu v Británii. Je to varovný signál pre vládu, supermarkety a výrobcov, že túto odpadovú krízu musia urgentne riešiť.
Z celkového množstva plastov sa zrecykluje niečo viac ako desatina odpadu. Zbytok skončí na smetisku, v spaľovni, alebo v zahraničí. Obvykle v tretích krajinách.
Riaditeľka výskumu recyklácie odpadu z Univerzity College London Teresa Domenech Aparisiová pre RTVS hovorí, že aj samotné spaľovanie plastového odpadu ničí životné prostredie. Vzniká obrovské množstvo emisií, ktoré skončia v atmosfére.
Nezáleží pritom, či sa to deje v Spojenom kráľovstve, alebo v niektorej inej krajine ako napríklad v Turecku či v Malajzii. Tamojšie technológie navyše nezachytávajú toľko škodlivín, ako tie, ktoré sa používajú v Británii. Prieskum navyše zistil, že aj jednotlivé britské mestá majú rozdielnu recyklačnú politiku.
Poslanec londýnskeho zastupiteľstva Zack Polanski pre RTVS vysvetľuje, že pravidlá recyklácie by sa mali zjednotiť v celej krajine. Líšia sa dokonca v každej mestskej časti.
Ľudia sú z toho zmätení, pretože to, čo platí v mieste ich bydliska nemusí platiť napríklad tam, kde je samotný magistrát. Ďalším problémom je aj to, že obsah kontajnerov určených na recykláciu často skončí v spaľovni.
Britská vláda tvrdí, že čoskoro predstaví novú zálohovú schému pre ľudí a rozšíri takzvanú ekologickú zodpovednosť na výrobcov. V praxi by to malo znamenať nižšie množstvo jednorazových plastových obalov.