Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Inšpektorát práce zrušil zákaz používania historickej budovy SND

Údajne došlo k vážnym procesným aj skutkovým pochybeniam zo strany inšpektora práce.

Na fotografii Slovenské národné divadlo.
Na fotografii Slovenské národné divadlo.Foto: Wikipedia- voľné dielo
Foto: Wikipedia- voľné dielo

Národný inšpektorát práce (NIP) zrušil rozhodnutie Inšpektorátu práce Bratislava o zákaze používania historickej budovy Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave.

Vec vrátil na nové prerokovanie a rozhodnutie. Vyhovel tak odvolaniu vedenia SND. Údajne došlo k mnohonásobným pochybeniam zo strany inšpektora práce. Informovala o tom Jana Alexová z úseku komunikácie a obchodu SND.

Vedenie divadla dostalo rozhodnutie o zákaze používania historickej budovy SND na akúkoľvek činnosť 3. mája tohto roka. Budovu ihneď zatvorilo. Proti rozhodnutiu sa však odvolalo na Národný inšpektorát práce, ktorý rozhodnutie zrušil a vrátil na nové prerokovanie a rozhodnutie.

Mnohonásobné pochybenia

„Pri preskúmavaní administratívneho spisu mal NIP za to, že inšpektor práce pri vydaní napadnutého rozhodnutia mnohonásobne pochybil,“ konštatuje v rozhodnutí z júla NIP.

Ako ďalej uvádza, došlo k vážnym procesným aj skutkovým pochybeniam zo strany inšpektora práce. Ten neuniesol bremeno zistiť a ustáliť jednoznačne a nepochybne skutkový stav veci na základe konkrétnych dôkazov vykonaných v správnom konaní.

„Rozhodnutie inšpektora práce o zákaze používania historickej budovy SND sme od začiatku považovali za tendenčné a účelové,“ vyhlásil generálny riaditeľ SND Matej Drlička s tým, že rozhodnutie NIP im dáva za pravdu.

Drlička deklaruje, že stav budovy bol a je stále bezpečný pre všetky akcie, ktoré nepotrebujú využívať divadelné technológie a ktoré si prinesú vlastnú techniku. Rovnako trvá na tom, že nijako neohrozovali zdravie a bezpečnosť ľudí na podujatiach, ktoré sa tam konali.

Ak opakovaná kontrola inšpektorátu práce potvrdí, že stav historickej budovy SND si nevyžaduje jej zatvorenie a je bezpečná pre občasné návštevy verejnosti, vedenie divadla plánuje budovu sprístupniť návštevníkom vo forme pravidelných komentovaných prehliadok. Tvrdí, že tak vyhovie žiadostiam domácich aj zahraničných návštevníkov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko