Marianovi Kočnerovi záležalo na tom, aby sa nevyšetrovala kauza Technopol, o ktorej písal aj Ján Kuciak. Tvrdí to kajúcnik Bernard Slobodník, ktorý sa v utorok (12. 7.) postavil pred súd v prípade nájomnej vraždy novinára. Vo výpovedi pritvrdil a dodal, že o vyšetrovanie tohto zločinu sa intenzívne zaujímal aj vtedajší premiér.
V kauze Technopol išlo o ovládnutie firmy ľuďmi z Kočnerovho okolia. Tento prípad vyšetrovala finančná polícia, ktorú vtedy viedol Slobodník. „Vnímal som nátlak na moju osobu a požiadavky Bödöra. Stále tlmočil, že je to žiadosť Kočnera. Bödörovi. Hraškovi a Gašparovi som niekoľkokrát, na ich požiadanie a príkaz, dal informáciu o stave konania Technopolu,“ vypovedal.
Slobodník takto opisoval stretnutia vtedajšieho vedenia polície, ktorého bol súčasťou, s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. Išlo im o to, aby sa vyšetrovanie prípadu predlžovalo. Kajúcnik priznal, že sa asi dvakrát stretol s Kuciakom a bavili sa aj o prípade Technopol. Po vražde novinára nastal poplach.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
„Výpoveď považujeme za podstatnú z hľadiska podanej obžaloby. Samozrejme, nebudem teraz hodnotiť dôkazy,“ uviedol dozorujúci prokurátor Matúš Harkabus. Naopak, Kočnerov obhajca Marek Para v nej vidí množstvo rozporov.
Kajúcnik Slobodník rozprával aj o tom, akú mal Bödör moc a vplyv v polícii. Tvrdí, že nie raz počul podnikateľa, ako volá s vtedajším premiérom Robertom Ficom alebo ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (obaja Smer-SD). „Bödör bol primáš tohto všetkého a myslím si, že bol aj Kočnerovým primášom,“ dodal.
Na výsluch kajúcnika reagoval aj Fico. Slobodníka označil za klamára. Naopak, vyzdvihol prácu Kaliňáka a Tibora Gašpara ako vtedajšieho šéfa policajtov. Treba dodať, že všetkých menovaných stíhajú pre spojitosť so zločineckou skupinou, na ktorej vrchole stál podľa polície aj Bödör.