Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Leteckí záchranári chcú vypovedať zmluvu so VšZP, tá im neprepláca niektoré zásahy

Zmarené zásahy majú niekoľkokrát mesačne.

Leteckí záchranári plánujú rozviazať zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). A to v prípade, že sa nedohodnú.

Ako jediná poisťovňa im totiž neprepláca letecké zásahy, ak pacienti neskončia v nemocniciach. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že zmarené výjazdy sú zahrnuté v mesačnom paušále, ten im poisťovňa navýšila začiatkom roka.

Na návrh im nereagujú

Takzvané zmarené výjazdy majú leteckí záchranári niekoľkokrát v mesiaci. Vždy ide o pacientov, ktorí potrebujú plné nasadenie zdravotníkov.

VšZP navýšila od 1. januára mesačný paušál pre každú leteckú stanicu o 13 000 eur. Podľa riaditeľky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Ivety Križalkovičovej to však nepokrýva zmarené výjazdy.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Komunikácia medzi zmluvnými stranami viazne. Leteckí záchranári požadujú ukotviť zmarené výjazdy novým dodatkom zmluvy. Ešte v januári poslali návrh, na ktorý doteraz nikto nereagoval.

Obrátili sa aj na ministerstvo zdravotníctva. To sľubuje, že k situácii zaujme stanovisko a vecou sa budú zaoberať príslušné vecné odbory.

Vrtuľníková záchranná služba často vyráža na svoje náklady aj v prípade zahraničných pacientov. Prvoradá je pre nich záchrana života. Pri vyslaní operačným strediskom, záchranári nikdy nevedia, či majú pacienti kartu poistenca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko