Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

NAKA navrhla obžalobu na bývalú okresnú šéfku Smeru Ľubicu Roškovú

Opozičná strana jej v reakcii pozastavila členstvo.

NAKA navrhla obžalobu na bývalú okresnú šéfku Smeru Ľubicu Roškovú
Na archívnej snímke Ľubica Rošková. Foto: TASR

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal návrh na obžalobu bývalej okresnej šéfky strany Smer-SD Ľubice Roškovej. Čelí obvineniu zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie (EÚ) sčasti v štádiu pokusu a z prečinu subvenčného podvodu.

O ďalšom postupe rozhodne špeciálna prokuratúra. Potvrdil to vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Vyšetrovateľka Policajného zboru SR ukončila v predmetnej trestnej veci vyšetrovanie s návrhom na podanie obžaloby. Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry po jeho naštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ doplnil hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Podľa Slivkových slov prípravné konanie proti spoločnosti AGRO Porúbka Ľubice Roškovej zastavila NAKA s poukázaním na zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb.

Neoprávnené agrodotácie

Prípad medializovaný začiatkom roka 2018 súvisí s neoprávnenými platbami, ktoré Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplatila firme AGRO Porúbka.

Pri analýze informačného systému vtedy PPA zistila, že Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) zlyhal pri aktualizácii plôch nad ortofotomapami a verifikoval v systéme aj plochy, ktoré tam nemali byť.

Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda. Hĺbkovou kontrolou sa tiež ukázalo, že AGRO Porúbka žiadala podpory na plochu v súčte 470 hektárov v 170 rôznych pôdnych blokoch na území východného Slovenska.

Ako uviedla PPA, aktuálne exekúciou od tejto firmy vymáha spolu takmer 206 000 eur plus penále. Od spoločnosti, na ktorú medzičasom vyhlásili konkurz, sa jej dosiaľ podarilo vymôcť necelých 16 000 eur.

„PPA využila všetky zákonné možnosti na vymáhanie finančných prostriedkov – neoprávnených platieb – od subjektu AGRO Porúbka. PPA viedla k nezrovnalostiam správne konania vo veciach vrátenia neoprávnených platieb. Tie sa ukončili právoplatnými a vykonateľnými rozhodnutiami v správnom konaní,“ priblížila PPA.

Keďže dlžník nesplnil povinnosti uložené rozhodnutiami, agentúra pristúpila k nútenému výkonu rozhodnutí prostredníctvom exekúcií.

V súvislosti s medializovanými informáciami pozastavil Smer-SD Roškovej členstvo v strane.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko