Nemecko plánuje ťažbu zemného plynu pri ostrove Borkum v Severnom mori. Nálezisko je presne na námornej hranici medzi Nemeckom a Holandskom, takže sa budú na ťažbe spoločne podieľať obe krajiny.
Proti sú najmä ochrancovia prírody, ktorí už podali žalobu pre ohrozenie chráneného parku Wattenmeer pri pobreží Dolného Saska.
Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venoval redaktor RTVS Tibor Macák.
Situáciu zmenila kríza
Ťažbu plynu pri ostrove Borkum dlho odmietala dolnosaská krajinská vláda socialistov a kresťanských demokratov v Hannoveri. Až prišla ruská agresia na Ukrajinu a s ňou aj energetická kríza, ktorá urýchľuje hľadanie alternatívnych zdrojov.
Nálezisko pri turisticky atraktívnom Borkume pritom už prešlo pilotnou ťažbou, takže plošina by mohla stáť v priebehu niekoľkých mesiacov.
„Budeme ešte diskutovať s obyvateľmi ostrova a starostom Borkumu. V tejto situácii však napokon ide o to, aby sme zabezpečili dodávky plynu aj v budúcnosti a preto musíme využiť aj náleziská v Severnom mori,“ uviedol Minister hospodárstva Dolného Saska Bernd Althusmann pre televíziu NDR.
Krajinský úrad pre ťažbu, energiu a geológiu v Hannoveri povolenie holandsko-nemeckej spoločnosti už dal, chýbajú ešte podklady pre ekologickú únosnosť projektu.
Práve tie môžu začiatok ťažby oddialiť, pretože ochranári prírody podali na súd žalobu. Jedným z nich je aj Eldert Sleeboom zo strany Zelených. „Najväčším nebezpečenstvom je, že ostrov Borkum sa začne kĺzať. Ide o piesočný ostrov bez pevného podložia, takže ak by došlo v dôsledku ťažby k otrasom pôdy alebo presakovaniu vody, mohlo by dôjsť k jeho posunu.“
Ťažba plynu v Severnom mori sa stala aj témou predvolebného boja. Začiatkom októbra budú totiž v Dolnom Sasku krajinské voľby a každá zo strán vidí svoje šance v podpore či odmietnutí postaviť ťažobné plošiny pri národnom parku v čase energetickej krízy.