Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pápež František má v pláne navštíviť Moskvu a Kyjev

Chce tak prispieť k ukončeniu vojny na Ukrajine.

Pápež František má v pláne navštíviť Moskvu a Kyjev
Na snímke pápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František uviedol, že by chcel v blízkej budúcnosti navštíviť Moskvu a Kyjev. Chce tak prispieť k ukončeniu vojny na Ukrajine. V rozhovore, ktorý v pondelok (4. 7.) zverejnila agentúra Reuters, tiež odmietol špekulácie, že by mohol pre zdravotné problémy čoskoro odstúpiť z pápežského stolca.

Podľa vlastných slov by František mohol pocestovať do Ruska a na Ukrajinu po tom, ako 24.- 30. júla absolvuje návštevu Kanady. „Keď sa vrátim z Kanady, je možné, že sa mi podarí ísť na Ukrajinu. Najskôr sa musím vydať do Ruska, aby som mohol nejako pomôcť, ale chcel by som navštíviť obe hlavné mestá (Moskvu aj Kyjev),“ uviedol pápež v exkluzívnom rozhovore.

Do Moskvy nešiel ešte ani jeden pápež

Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin je podľa neho v súvislosti s možnou cestou do Moskvy v kontakte so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Reuters pripomína, že ruskú metropolu ešte nenavštívil ani jeden pápež.

František, ktorý opakovane odsúdil ruský vojenský vpád na Ukrajinu, chcel navštíviť Moskvu už pred niekoľkými mesiacmi. Kremeľ vtedy podľa neho reagoval, že na takúto cestu ešte neprišiel ten správny čas.

V rozhovore pre Reuters však naznačil, že v tejto otázke možno došlo k určitému posunu. Podľa spravodajského servera Vatican News by sa cesta do Ruska a na Ukrajinu mohla uskutočniť už v priebehu septembra.

Chce poslúžiť veci mieru

Pápež vyjadril nádej, že by týmto spôsobom „mohol poslúžiť veci mieru“. František v rámci interview ďalej rozhodne poprel, že by mal úmysel v blízkej budúcnosti odstúpiť, ako aj špekulácie o tom, že trpí rakovinou hrubého čreva, ktoré označil nepodložené klebety.

Zároveň zopakoval svoje odhodlanie odstúpiť, ak by mu v budúcnosti znemožnili výkon funkcie zdravotné problémy. Pápež ďalej podrobne hovoril o svojich problémoch s kolenom, v dôsledku ktorých musel zrušiť svoju návštevu Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu.

Podľa vlastných slov v dôsledku zlého našliapnutia utrpel malú zlomeninu kolena, pričom sa mu zapálilo aj väzivo. Uviedol, že zlomenina sa aj vďaka laserovej a magnetickej terapii postupne hojí.

Podľa vlastných slov sa však odmieta podrobiť operácii kolena, keďže nedobre znáša celkovú anestéziu. Pápež počas rozhovoru pre Reuters, ktorý poskytol v taliančine a trval zhruba 90 minút, uviedol, že rešpektuje rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý koncom júna zrušil právo žien na interrupciu.

Pápež pritom zopakoval svoje odmietavé stanovisko k umelému prerušeniu tehotenstva, ktoré prirovnal k riešeniu problému za pomoci nájomného vraha.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet