Ľudia by si mali na sociálnych sieťach dávať pozor na podvodníkov s láskou. Natrafiť na nich môžu ale aj na zoznamovacích fórach či počas dovolenky.
Zvyknú sa vydávať za lekárov alebo vojakov a pri internetových podvodoch cielia zväčša na staršie ročníky. Upozorňuje na to právnička z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Sylvia Ďatelinková.
Podvodníci sa podľa nej snažia vždy získať dôveru obete s cieľom vymámiť od nej neraz aj celoživotné úspory. „Spôsob konania podvodníkov sa mení podľa toho, kde sa s obeťou zoznámili, teda či v prostrední internetu alebo osobne,“ uviedla.
Pri internetových podvodoch cielia zväčša na staršie ročníky, ktoré oslovia prívetivou až vtieravou správou. „S rastúcou komunikáciou si postupne získavajú dôveru a náklonnosť obete, ktorej líčia vymyslené legendy o svojom životnom príbehu alebo ťažkej ekonomickej situácii,“ vyhlásila.
Ako ďalej uviedla, práve tu nastáva problém. Keď je obeť „spracovaná“, podvodníci začnú od nej vyžadovať finančné prostriedky. „Niekedy na letenku na účel stretnutia sa s obeťou, inokedy z dôvodu nedostatku peňazí pre blokáciu účtu či pre ťažko choré dieťa, o ktoré sa má podvodník starať,“ spresnila právnička.
Lekári, vojaci, ale osoby z kráľovského prostredia
Podvodníci sa zvyknú vydávať za lekárov, vojakov bojujúcich v misiách, ale aj známe osoby z kráľovského prostredia. „Netreba sa nechať oklamať, v skutočnosti ide o dobre organizovanú skupinu podvodníkov,“ uviedla Ďatelinková. V týchto prípadoch podľa nej vždy platí základné pravidlo „dôveruj, ale preveruj“.
Pripomína, že ľudia by nemali posielať peniaze neznámym osobám, ani informácie či osobné údaje vrátane intímnych fotografií. Podľa nej práve na základe fotografií vydierajú svoje obete s ich zverejnením.
Právnička ďalej radí, aby si používatelia sociálnych sietí a zoznamovacích fór zvážili, aké informácie o sebe uvedú. Ak osoba už podvodníkovi naletela, je potrebné bezodkladne kontaktovať políciu.
„V prípade, ak poskytla údaje o platobnej karte či nebodaj prístupové kódy do elektronického bankovníctva inej osobe, urýchlene by mala kontaktovať banku a požiadať o blokáciu,“ dodala.