Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pre požiar blízko Yosemitského národného parku vyhlásili stav núdze

S ohňom bojuje viac ako 400 hasičov.

Pre požiar blízko Yosemitského národného parku vyhlásili stav núdze
Požiar v Yosemitskom národnom parku. Foto: TASR/AP

Takzvaný Oak Fire, ktorý vypukol v piatok (22.7.) popoludní pri meste Midpines a do soboty (23.7.) sa zväčšil na takmer 48 kilometrov štvorcových, je jeden z najväčších tohtoročných požiarov v Kalifornii.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil pre rýchlo sa šíriaci lesný požiar pri Yosemitskom národnom parku stav núdze. Ten sa týka okresu Mariposa, kde takzvaný Oak Fire vyčíňa.

Požiar vypukol v piatok (22.7.) popoludní pri meste Midpines a do soboty sa zväčšil na takmer 48 kilometrov štvorcových, uviedol Kalifornský úrad lesníctva a požiarnej ochrany (Cal Fire). Je tak jeden z najväčších tohtoročných lesných požiarov v Kalifornii.

Hovorca Národného lesa Sierra Daniel Patterson uviedol, že v sobotu (23.7.) začali platiť nariadenia o evakuácii pre viac ako 6 000 ľudí v oblasti. Do soboty rána požiar zničil 10 obytných a obchodných budov, poškodil päť ďalších a ohrozoval 2000 ďalších stavieb. Oheň si vyžiadal aj uzavretie niekoľkých ciest či výpadok elektriny pre viac ako 2000 domov.

S ohňom bojuje viac ako 400 hasičov za pomoci vrtuľníkov, lietadiel a buldozérov. Čelia však ťažkým podmienkam, ako horúcemu počasiu, nízkej vlhkosti a vysušenej vegetácii, ktorú spôsobilo najhoršie sucho za desaťročia, povedal Patterson.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet