Rokovania medzi Ruskom, Ukrajinou a Tureckom dospeli k dohode o exporte ukrajinského obilia, ktoré nemôže opustiť čiernomorské prístavy pre ruskú námornú blokádu. Oznámil to v stredu (13. 7.) turecký minister obrany Hulusi Akar.
Dohodu majú podpísať na budúci týždeň, keď sa opäť stretnú všetky strany. Tie sa zároveň dohodli na spoločných kontrolách obilia v prístavoch.
„Ankara zaistí bezpečnosť prepravy tovaru a obe strany budú spoločne kontrolovať nakladanie obilia v prístavoch,“ dodal. Informuje o tom agentúra Reuters.
Významný krok vpred
OSN a Turecko uvítali pokrok v rozhovoroch. Blokáda vývozu obilia spôsobila viaceré obavy vrátane rizika hladomoru, ktorému by čelili milióny ľudí. Dohoda sa považuje za životne dôležitú pre potravinovú bezpečnosť, najmä medzi rozvojovými krajinami, a pre stabilizáciu trhov.
Šéf OSN António Guterres však povedal, že pred uzavretím dohody je potrené vykonať ešte veľa práce. „Spravili sme významný krok vpred. Stále však potrebujeme veľa dobrej vôle a záväzok všetkých zúčastnených strán,“ povedal.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v tradičnom nočnom príhovore pôsobil optimisticky. „Ukrajinská delegácia mi oznámila, že došlo k pokroku. V najbližších dňoch sa dohodneme na podrobnostiach s generálnym tajomníkom OSN.“
Vznikne koordinačné centrum
Výsledkom rokovaní je dohoda o vytvorení koordinačného centra s cieľom zaručiť bezpečnosť dopravných trás. Bude sa nachádzať v Istanbule. „Bude vykonávať všeobecné monitorovanie a koordináciu bezpečnej plavby v Čiernom mori,“ priblížil na twitteri náčelník generálneho štábu Andrij Jermak.
Ukrajina tiež navrhla vytvoriť všeobecný navigačný systém pre Čierne more.
Ruské ministerstvo obrany sa k tomu bezprostredne nevyjadrilo.
Okrem toho, že Rusko je významným svetovým dodávateľom pšenice, je aj veľkým vývozcom hnojív. Ukrajina je významným producentom kukuričného a slnečnicového oleja.
Milióny ton ukrajinského obilia ležali v čiernomorských prístavoch v dôsledku ruskej námornej blokády.