Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Proruskí separatisti na Ukrajine plánujú ďalšie referendum o pripojení k Rusku

Tvrdia, že plebiscit bude transparentný.

Proruskí separatisti na Ukrajine plánujú ďalšie referendum o pripojení k Rusku
Na archívnej snímke z 19. marca 2022 žena s ukrajinskou vlajkou stojí pred ruskými vojakmi počas protestu proti okupácii v Chersone. Foto: TASR/AP

Proruskí separatisti v Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny vo štvrtok (14. 7.) oznámili, že v regióne plánujú ešte tento rok uskutočniť referendum o pripojení sa k Rusku. Informovala o tom agentúra AFP.

„Referendum zorganizujeme tento rok na jeseň,“ uviedol predstaviteľ Moskvou dosadenej správy okupovanej časti Záporožskej oblasti Jevgenij Balickij. Dodal, že plebiscit bude „transparentný“. „Chceme sa ako Záporožská oblasť pripojiť k Rusku,“ vyhlásil Balickij.

Chersonská a Záporožská oblasť na juhu Ukrajiny sa dostali pod kontrolu ruských jednotiek už počas prvých týždňov ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára.

Kremeľ začal v okupovaných častiach Ukrajiny s rusifikačnou kampaňou. Miestnym obyvateľom vydáva ruské pasy a zavádza autobusové a vlakové linky medzi anektovaným polostrovom Krym a Záporožskou a Chersonskou oblasťou.

Referendum plánuje zorganizovať aj medzinárodne neuznaná separatistická Donecká ľudová republika (DĽR) v Donbase. Na utorkovom (12. 7.) slávnostnom otvorení jej „veľvyslanectva“ v Moskve to oznámila šéfka rezortu zahraničných vecí DĽR Nataľja Nikanorovová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet