Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo projekt na zefektívnenie liekovej politiky prostredníctvom faktorov, ktoré vplývajú na ľudské rozhodovanie.
Rezort sa v rámci projektu zameria aj na dezinformácie v liekovej politike. Informovala o tom Monika Kállaiová z behaviorálneho a experimentálneho ekonomického tímu (beet). Ten je realizátorom projektu v rámci rezortu zdravotníctva.
Ako uviedla Kállaiová, komunita lekárov a pacientov čelí množstvu dezinformácií a mylných informácií. Tie udávajú ďalšie smerovanie liekovej politiky na Slovensku.
„Vedomé a nevedomé predsudky k daným spôsobom liečby a liekom ďalej ovplyvňujú ich vnímanie. To ale značne znižuje efektivitu a námahu ministerstva vynaloženú na riešenie liekovej politiky,“ hodnotí beet.
Preto sa behaviorálny tím rezortu chce zamerať na dezinformácie a usilovať sa o nápravu mienky.
„K veľkému náporu na riešenie daných problematík bude dochádzať najmä v tomto a budúcom roku. Ministerstvo zdravotníctva sa ešte stále spamätáva z množstva dezinformácií a správania občanov, ktorému čelilo po sprístupnení očkovania proti ochoreniu COVID-19,“ napísal realizátor.
Projekt sa sústredí aj na rozhodovanie lekárov pri predpisovaní liekov
Projekt s názvom Zvyšovanie efektivity liekovej politiky vďaka využívaniu behaviorálnych nástrojov sa okrem dezinformácií v liekovej politike sústredí aj na rozhodovanie lekárov pri predpisovaní liekov či nedodržiavanie liečby pacientmi.
„Pri tomto projekte sa snažíme nastaviť stratégiu pre znižovanie bariér a predsudkov občanov k určitým druhom liečiv s cieľom zlepšiť ich zdravie,“ definoval realizátor projektu prínos pre pacientov.