Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ruské námorníctvo bude vybavené hypersonickými strelami

Hypersonické strely môžu letieť až deväťkrát rýchlejšie než zvuk.

Ruské námorníctvo bude vybavené hypersonickými strelami
Ruská hypersonická strela Zirkón. Foto: TASR/AP

Ruské námorníctvo sa behom niekoľkých mesiacov vybaví novými hypersonickými raketami Zirkón (Cirkon), pričom o oblasti ich nasadenia sa rozhodne na základe ruských záujmov. Vyhlásil to v nedeľu (31. 7.) ruský prezident Vladimir Putin v príhovore na námornej prehliadke v Petrohrade. Informuje o tom agentúra Reuters.

Putin v príhovore venovanom Dňu Námorníctva, ktorý je v Rusku štátnym sviatkom, velebil ruského cára Petra Veľkého za to, že spravil z Ruska námornú veľmoc. Šéf Kremľa v príhovore nespomenul priamo Ukrajinu. Uviedol však, že podpísal novú námornú doktrínu, ktorej detaily neboli zverejnené, a označil hypersonické strely Zirkón za svetový unikát.

„Dodávanie týchto striel ruskej armáde sa začne v nadchádzajúcich mesiacoch… Fregata Admiral Gorškov ako prvá nastúpi do bojovej služby s touto impozantnou zbraňou na palube,“ uviedol Putin.                    

„Schopnosti ruského námorníctva sú dôležité. Námorníctvo je schopné reagovať rýchlosťou svetla voči všetkým tým, ktorí sa rozhodnú narušiť našu suverenitu a slobodu,“ vyhlásil ruský prezident.
   

Hypersonické strely môžu letieť až deväťkrát rýchlejšie než zvuk, uvádza Reuters. Rusko testovalo strely Zirkón v priebehu posledných 12 mesiacov, pričom ich v rámci testov odpaľovalo z lodí alebo ponoriek. Začiatkom júna ruská armáda oznámila, že ukončili testovanie Zirkónu a čoskoro ním vyzbrojí vojenskú loď.

Ruské médiá neskôr zverejnili i znenie spomínanej námornej doktríny, ktorú Putin v nedeľu (31. 7.) podpísal. Uvádza sa v nej, že najväčšou hrozbou pre Rusko je „strategické smerovanie USA k dominancii vo svetových oceánoch“ a približovanie Severoatlantickej aliancie k ruským hraniciam.


Dokument okrem toho určuje za oblasť mimoriadneho záujmu Ruska Severný ľadový oceán, o ktorom Spojené štáty opakovane hovoria, že sa ho Rusko snaží militarizovať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet