Na hlavný obsah

Slováci ovládli draft NHL: Slafkovský na prvom mieste, Nemec na druhom

Útočník putuje do Montrealu, obranca k Devils.

Slováci ovládli draft NHL: Slafkovský na prvom mieste, Nemec na druhom
Na snímke sprava slovenskí hokejisti po drafte NHL - jeho víťaz Juraj Slafkovský, druhý Šimon Nemec a 26. Filip Mešár. Foto: SITA/AP

Juraj Slafkovský a Šimon Nemec prepísal históriu slovenského hokeja. Prvého menovaného osemnásťročného útočníka si v tohtoročnom drafte NHL vybral z 1. miesta Montreal Canadiens. Nemca zase z 2. miesta New Jersey Devils.

Obaja sa tak stali najvyššie draftovanými Slovákmi v histórii profiligy. Predošlý rekord držal Marián Gáborík, ktorého si v roku 2000 vybral Minnesota Wild z tretieho miesta.

Arizona získala z 3. miesta amerického centra Logana Cooleyho a až štvrtý prišiel na rad preddraftový favorit Shane Wright, ktorý putuje do Seattlu. V prvom kole draftovali aj tretieho Slováka – Filipa Mešára. Toho si vybral tiež kanadský Montreal z 26. miesta.

Slafkovský splnil všetky požiadavky

„O tom, že by som mohol byť jednotka som sa dozvedel niekedy po majstrovstvách sveta a po NHL Scouting Combine. Nevedel som, čo očakávať, ale keď som počul ako Kent Hughes vyslovil, že si vyberajú hráča zo Slovenska, tak som bol, že ´wow´,“ povedal Slafkovský priamo v dejisku draftu, montrealskej hale Bell Centre.

Vzápätí mu vo videu zablahoželal k prvému miestu a zaželal všetko dobré do kariéry Zdeno Chára. „Je to neuveriteľná legenda slovenského hokeja. Myslím si, že u nás ľudia určite šalejú, i keď je hlboká noc,“ povedal Slafkovský.

„Naozaj sme si dobre naštudovali všetkých hráčov a dospelo to k tomuto rozhodnutiu. Splnil všetky naše požiadavky,“ uviedol po výbere generálny manažér Montrealu Kent Hughes. Výberu Slafkovského z 1. miesta naznačovalo aj jeho štvrtkové (7. 7.) ranné stretnutie so zástupcami rekordného víťaza Stanleyho pohára. Podľa agentúry AP na ňom údajne povedal zástupcom klubu, aby vybrali práve jeho.

„Veril som, že by sa to mohlo udiať, ale mohol tam skončiť hocikto. Veď sme videli, že Šimon išiel hneď po mne. Je to niečo neuveriteľné pre mňa, rodičov, všetkých, ktorí ma podporovali, a pre celý slovenský hokej. Znamená to pre mňa strašne veľa. Keď som vedel, že sa to môže stať, tak som si to dal za cieľ a som nesmierne šťastný, že to vyšlo. Do poslednej chvíle som to nevedel, až keď som počul ´Slovakia´, tak som už prestal počúvať a ani neviem, čo sa stalo. Ale som šťastný, že stojím tu, kde som,“ povedal Slafkovský pre RTVS.

Šok z druhého miesta

Krátko na to prišiel ďalší slovenský šok, keď pri výbere New Jersey padlo Nemcove meno a ten sa stal najvyššie draftovaným obrancom zo Slovenska. Zároveň je celkovo šiesty bek spod Tatier, ktorého si vybrali kluby NHL v 1. kole a prvý od roku 2005. „Som nesmierne prekvapený, je to úžasné. Slováci na prvom a druhom mieste. Keď sme boli deti, snívali sme o tom a teraz sa to splnilo,“ povedal Nemec priamo v dejisku.

„Je to neskutočná vec, ale ešte to do mojej kariéry nič neznamená. Musím pracovať ako doteraz a uvidíme, čo bude ďalej,“ uviedol pre RTVS.

Úspech aj pre Mešára

Osemnásťročný útočník Mešár odohral uplynulú sezónu v HK Poprad, v 37 dueloch základnej časti nazbieral 16 bodov (8+8), v šiestich stretnutiach play-off pridal tri góly a asistenciu. V slovenskej extralige odohral aj predchádzajúcu sezónu a získal 18 bodov (6+12) v 51 štartoch.

Vlani reprezentoval Slovensko na juniorskom šampionáte a v príprave si už pripísal štarty aj v Áčku. V preddraftových rebríčkoch sa jeho meno vyskytovalo na pomedzí 1. a 2. kola. MacKenzie ho vo svojej prognóze zaradil na 30. miesto.

Mešárovi vo vyhliadkach pre draft nepomohli zdravotné problémy s ramenom, ktoré ho obmedzovali nielen v extralige, ale zmarili mu aj štarty v reprezentačnom tíme do 18 rokov. Fyzicky však zaujal na preddraftovom stretnutí hráčov s vysokou šancou na výber v prvom kole – tzv. draft combine.

Absolvoval viacero rozhovorov a priznal, že najväčší záujem cítil z Arizony, Tampy Bay a Buffala. Nakoniec zamieril do Montrealu a stal sa tretím Slovákom v prvom kole, čo je najväčší počet hráčov z krajiny medzi elitnými výbermi. Doteraz sa päťkrát v histórii stalo, že si kluby v prvom kole vybrali dvoch slovenských hokejistov, naposledy v roku 2005. „Je to šialené, som rád, že idem do Montrealu, kde je aj Juraj,“ uviedol na drafte.

Prepisovanie štatistík

Montreal Canadiens mal doteraz päťkrát možnosť voľby z 1. miesta – najviac v histórii NHL. Postupne si z neho vybral prvého brankára draftovaného z najvyššej pozície Garryho Monahana (1963), Michela Plassea (1968), Rejeana Houlea(1969), Guya Lafleura (1971) a Douga Wickenheisera (1980). K nim sa v piatok zaradil prvý Európan – Juraj Slafkovský.

Slafkovský a Šimon Nemec sú iba tretí, resp. štvrtí hráči v histórii, ktorí boli draftovaní v 1. kole po tom, čo získali olympijskú medailu. Pred nimi sa to podarilo ruskej dvojici Darius Kasparaitis (5. miesto), Sergej Bautin (17.) v roku 1992 po tom, čo získala zlato na ZOH v Albertville.

Až do draftu 2022 platilo, že najvyššie draftovaného útočníka aj obrancu v jednom roku mala iba Kanada. Prekonala to slovenská dvojica Slafkovský – Nemec, ktorá obsadila najvyššie priečky. „Je to skvelý večer pre týchto mladých hráčov, ich rodiny, ľudí, ktorí sa o nich starali, a celý slovenský hokej. Pevne verím, že ich oboch tento rok uvidíme v NHL,“ uviedol vo vysielaní RTVS reprezentačný tréner dvadsiatky Ivan Feneš.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport