Na hlavný obsah

Slovensko potrebuje viac lesov bez zásahov, tvrdí Budaj

Dokážu efektívne zadržiavať vodu.

Slovensko potrebuje viac lesov bez zásahov, tvrdí Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Foto: TASR

Slovensko nemá okrem Dunaja žiadne významné prítoky vody. Na väčšine svojho územia sa tak môže spoliehať len na zadržanie zrážkovej vody. Z nej sa plnia pramene, potoky a studne. Na sociálnej sieti to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

„Sme štátom na úbočí karpatského oblúka, z ktorého voda z hôr, ak ju nezachytí les, rýchlo odteká preč, do nížiny a mora. U nás z toho zostane iba to, čo presiakne z riek, ktorým ešte ostali prirodzené dná a členité brehy,“ napísal Budaj.

Rieky a potoky budú mať podľa neho vodu iba vtedy, ak ju zachytí les. Vodozádržnú schopnosť má však iba zdravý a hustý les s podrastom a hnijúcimi zvyškami odumretých kmeňov.

„Iba ten tvorí tú vzácnu špongiu, čo zadrží prívaly dažďovej vody tak, že po kvapkách presiaknu pôdou aj horninou až do podzemných žriedel našich prameňov a riečok,“ poznamenal minister.

Poukazuje, že bezzásahové lesy sú z hospodárskeho hľadiska neziskové, a preto ich ničia obchodníci s drevom. Vodozádržné schopnosti takýchto „priemyselných lesov“ sú podľa Budaja mizerné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko