Na hlavný obsah

Slovensko pri cestovaní diskriminuje Ukrajincov s ŤZP, tvrdí komisárka

Ministerstvo požiadala o zmenu podmienok.

Slovensko pri cestovaní diskriminuje Ukrajincov s ŤZP, tvrdí komisárka
Utečenci z Ukrajiny vo vlaku. Foto: RTVS

Podmienky cestovania pre odídencov z Ukrajiny so zdravotným postihnutím sú podľa komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej diskriminačné.

Požiadala preto ministrov práce a dopravy o zmenu podmienok ich cestovania. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR reagovalo, že k cestujúcim so zdravotným postihnutím pristupuje rovnako. Nerozlišuje pritom, z akej krajiny pochádzajú.

Štát by mal podľa Stavrovskej umožniť odídencom z Ukrajiny s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) naďalej cestovať zadarmo. Prípadne im aspoň poskytnúť zľavu.

„Odídenci so zdravotným postihnutím sa nemôžu zamestnať pre svoje zdravotné postihnutie. Ak sa aj môžu zamestnať a prácu si hľadajú, nachádzajú si ju oveľa ťažšie. Ponúk práce pre ľudí so zdravotným postihnutím je vo všeobecnosti málo,“ vysvetlila.

Platia výnimky

Od 1. júla nemôžu odídenci z Ukrajiny cestovať na Slovensku bezplatne neobmedzene vrátane osôb so zdravotným postihnutím. „Pripomíname, že všetci občania Ukrajiny majú nárok na bezplatnú prepravu počas prvých piatich dní odo dňa vydania dokladu Slovak Help. A taktiež ďalších päť dní po získaní statusu odídenca, to sa týka aj osôb s ťažkým zdravotným postihnutím,“ priblížila Miriama Švikruhová z odboru komunikácie MDV.

Držitelia prvého vydania dokladu o dočasnom útočisku majú podľa úradu komisára naďalej zadarmo prepravu do zamestnania, ale len počas prvých 60 dní odo dňa, keď im doklad vydali.

Výnimku z päťdňového obmedzenia bezplatných služieb majú žiaci materských, základných a stredných škôl s dokladom o dočasnom útočisku spolu s jednou sprevádzajúcou osobou. Rovnako bezplatnú prepravu vo vlakoch majú seniori nad 62 rokov.

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím zároveň eviduje podnety, podľa ktorých niektorí Ukrajinci ešte stále nezačali dostávať finančné príspevky zohľadňujúce ich zdravotné postihnutie.

„Tie im mali začať vyplácať medzinárodné organizácie od mája 2022, hoci to štát ohlásil ešte koncom apríla,“ spresnil úrad, podľa ktorého informácií by sa k týmto príspevkom mali Ukrajinci dostať do konca júla. Termín spustenia vyplácania predĺžili pre nastavovanie procesov a posudzovanie odkázanosti žiadateľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko