Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Srílanský prezident oficiálne rezignoval

Demisiu prijal predseda parlamentu.

Srílanský prezident oficiálne rezignoval
Exprezident Srí Lanky Gótábaja Rádžapakša. Foto: TASR/AP

Demisia srílanského prezidenta Gótábaju Rádžapakšu, ktorú podal formou emailu vo štvrtok (14. júla) po tom, čo tento týždeň utiekol z krajiny, prijali. Uviedol to v piatok predseda parlamentu Mahinda Abévardena, informuje agentúra AFP.

„Gótábaja zákonne rezignoval (z funkcie hlavy štátu)“, s účinnosťou od štvrtka (14. júla), povedal novinárom Abévardena. „Túto rezignáciu som akceptoval,“ uviedol. Dodal, že v sobotu sa zíde parlament, ktorý začne proces voľby nového prezidenta.

Tento proces ukončí do siedmich dní, priblížil. Srílanskí demonštranti obsadili počas víkendových protestov prezidentský palác, na čo Rádžapakša v stredu opustil krajinu. Email o odstúpení poslal krátko po tom, ako pricestoval z Maldív, kam pôvodne odišiel, do Singapuru.

Protestujúci vo štvrtok (14. júla) síce opustili vládne budovy, ktoré obsadili počas víkendu, no sú odhodlaní pokračovať v protestoch dovtedy, kým neodíde z funkcie aj premiér Ranil Vikramasinghe, ktorého Rádžapakša vymenoval vo svojej neprítomnosti za dočasnú hlavu štátu.

Podľa demonštrantov by sa obaja títo politici mali zodpovedať za súčasnú bezprecedentnú ekonomickú krízu na Srí Lanke, ktorá spôsobila nedostatok potravín, palív a ďalších životných potrieb. Vikramasinghe však tvrdí, že odstúpi až vtedy, keď vznikne nový kabinet. Protestujúci trvajú na tom, že by malo ísť o vládu národnej jednoty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet