Na hlavný obsah

Srílanský prezident ušiel aj s manželkou a bodyguardom na Maldivy

Odletel z medzinárodného letiska v Kolombe vojenským lietadlom.

Srílanský prezident ušiel aj s manželkou a bodyguardom na Maldivy
Protestujúci na Srí Lanke. Foto: TASR/AP

Srílanský prezident Gotábaja Rádžapakše utiekol po rozsiahlych protestoch zo svojej krajiny. V stredu (13. júla) skoro ráno priletel na susedné Maldivy.

Informuje o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenia maldivských aj srílanských úradov. Rádžapakše (73) odletel z medzinárodného letiska v Kolombe vojenským lietadlom Antonov-32.

Na palube lietadla s ním bola aj jeho manželka a osobný strážca, povedali AFP predstavitelia srílanských imigračných úradov. Po prílete na letisko v maldivskom hlavnom meste Male ich policajný sprievod eskortoval na nezverejnené miesto, povedal AFP nemenovaný predstaviteľ zmieneného letiska.

Prezident Rádžapakše utiekol ešte v sobotu (9. júla) zo svojej oficiálnej rezidencie v hlavnom meste Kolombo. Prinútil ho k tomu dav demonštrantov požadujúci jeho odstúpenie, ktorý vnikol do jeho rezidencie.

Chcel sa vyhnúť stíhaniu

Rádžapakše následne – po bezprecedentných protestoch, ktoré v tejto krajine vyvolala ekonomická kríza – avizoval, že v stredu 13. júla odstúpi z úradu, aby tak „umožnil pokojné odovzdanie moci“.

Predseda srílanského parlamentu Mahinda Abévardena v pondelok informoval, že parlament sa opätovne zíde 15. júla a 20. júla. Zvolí nového prezidenta krajiny. AFP uvádza, že Rádžapakše plánoval ešte pred odstúpením odísť do zahraničia.

Spraviť to chcel údajne pred podaním demisie práve pre to, aby ho pre politickú imunitu nebolo možné stíhať a aby sa vyhol prípadnému zadržaniu.

Údajne sa najprv pokúšal odcestovať do Indie, čo sa mu však nepodarilo. Nedostal tam povolenie pristáť na civilnom letisku svojím vojenským lietadlom, uvádza AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet