Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Únik koronavírusu z laboratória je veľmi nepravdepodobný

Vyplýva to zo štúdii zverejnených v časopise Americkej asociácie pre rozvoj vedy.

Únik koronavírusu z laboratória je veľmi nepravdepodobný
Ilustračná snímka- testovanie na ochorenie COVID-19 v Číne. Foto: TASR/AP

Zvierací trh v čínskom Wu-chane bol naozaj prvotným epicentrom pandémie ochorenia COVID-19. Vyplýva to z nových štúdií zverejnených v utorkovom (26. 7.) vydaní vedeckého časopisu Science.

Prvá štúdia analyzovala geografický vzorec prípadov koronavírusu v decembri 2019. Ukázala, že prvé prípady nákazy sa koncentrovali okolo tržnice Chua-nan vo Wu-chane.

Druhá štúdia skúmala genómové údaje z prvých prípadov ochorenia. Podľa nej je nepravdepodobné, že by sa COVID-19 vo veľkej miere prenášal medzi ľuďmi pred novembrom 2019.

Spoluautor štúdie Michael Worobey z Arizonskej univerzity nedávno vyzýval vedeckú komunitu, aby bola otvorenejšia myšlienke, že koronavírus unikol z laboratória. Na základe výsledkov však považuje za nepravdepodobné, aby sa rozšíril iným spôsobom ako prostredníctvom trhu vo Wu-chane.

Prví nakazení navštívili trh

Výskumný tím prvej štúdie určoval polohu väčšiny z prvých 174 prípadov nákazy identifikovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou. Dospel k záveru, že až 155 z nich bolo vo Wu-chane. Nakazené osoby navštívili tamojší zvierací trh, alebo žili v jeho tesnej blízkosti.

Druhá štúdia sa zamerala na vyriešenie zjavného rozporu v ranom vývoji vírusu. Na začiatku pandémie sa šírili dve línie koronavírusu – A a B. Vedci sa domnievajú, že obe sa preniesli na ľudí zo zvierat na tamojšom trhu pri dvoch rôznych udalostiach v novembri a decembri 2019. Podľa tohto scenáru existovali pravdepodobne aj ďalšie prenosy zo zvieraťa na človeka, ktoré sa však neprejavili ako COVID.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet