Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Výmenné papierové lístky na PCR test už nie sú potrebné

Proces je plne elektronický.

Výmenné papierové lístky na PCR test už nie sú potrebné
Na snímke odberná pracovníčka počas PCR testovania. Foto: TASR

Papierové výmenné lístky na PCR test už nie sú potrebné. Nahradila ich elektronická verzia. Pri stúpajúcich číslach COVID-19 pozitívnych pacientov ide o značné zjednodušenie procesu. Nový postup podľa Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) zefektívni prácu lekárom a pacientom uľahčí život.

NCZI spustilo plne elektronický proces s podporou Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Informovalo o tom v utorok (26. 7.).

Papierové výmenné lístky na PCR testovanie pre ľudí do 60 rokov boli potrebné od mája. Lekár po novom už nemusí výmenný lístok tlačiť a pacient si ho nemusí osobne vyzdvihnúť. Všetko sa deje elektronicky.

„NCZI prináša touto službou výrazné uľahčenie života pacientom i lekárom. Stačilo však, keby si moji predchodcovia či bývalí kolegovia urobili poriadok v systémoch, naštudovali si procesy a rozprávali sa s lekármi tak, ako sme to urobili my. A mohli sme plne elektronicky fungovať už dávnejšie,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.

Ako to bude fungovať?

Lekár zadá do svojho informačného systému objednávku na PCR test a odošle ju do NCZI. To pridelí termín a pacientovi v SMS a emaile potvrdí, že PCR mu indikoval lekár, o čom informuje aj laboratórium.

Po príchode na miesto odberu sa pacient preukáže SMS alebo emailom. Laboratórium vidí pri pacientovej vzorke aj údaje o lekárovi, ktorý PCR test indikoval.

Informácia o výsledku príde pacientovi esemeskou a emailom najneskôr do 96 hodín. Lekári, ktorých informačný systém objednávku PCR testu neumožňuje, môžu naďalej využiť papierové výmenné lístky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko