Deti na základných školách nakreslia vysnívaný vynález, vysokoškoláci spracujú technický výkres a stredoškoláci ho vyrobia.
Do programu MyMachine sa zapájajú školy zo šiestich krajín sveta. Tohtoročné vynálezy predstavili na Strednej priemyselnej škole Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici.
Pozrite si celú reportáž, ktorú pripravilo banskobystrické štúdio RTVS:
Počas 6. ročníka MyMachine ukázali tri nové vynálezy, ktoré vymysleli a zhotovili deti a študenti. Jedným z nich je počítačová hra Machine Games, kde deti v priestoroch triedy objavujú svoje vysnívané vynálezy a potom ich opravujú.
„Ďalším objavom je stolová elektronická hra. Volá sa Šmálik auto. Deti v nej proti sebe súťažia v dvoch tímoch. Tretím vynálezom je upratovacia ruka HandMax,“ vysvetlila koordinátorka programu Žofia Teplická pre televízny regionálny magazín Regina.
Z detskej predstavy reálny vynález
MyMachine prebieha v troch základných fázach. Na začiatku deti zo základných škôl vo veku 6-12 rokov nakreslia svoje vynálezy. „V druhej fáze sa nápadov chopia študenti vysokých škôl z technických a umeleckých smerov. Tí hľadajú cestu, ako detský nápad zrealizovať,“ dodala.
V poslednej časti vyrábajú stredoškoláci prvý funkčný prototyp tak, aby na konci celého procesu mali niečo hmotné a funkčné. Výsledok si potom môžu deti otestovať.
Od 6. ročníka sa do programu zapája celé Slovensko, vrátane stredných a základných škôl zo všetkých krajov. Taktiež na projekte spolupracujú vysoké školy z Bratislavy, Žiliny, Zvolena, Trnavy, Prešova či Košíc.