Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nezabudnuteľný Gene Kelly zachránil celý filmový žáner

Existuje málo ľudí, ktorí by nepoznali jeho kultový film.

Nezabudnuteľný Gene Kelly zachránil celý filmový žáner
Lana Turner a Gene Kelly. Foto: Wikimedia Commons

Nadčasová, ľahká, elegantná a nezmazateľná tvorba Gena Kellyho je v kultovom filme Spievanie v daždi stále živá a vzrušujúca. S filmami ako Američan v Paríži, Summer Stock, On the Town a Brigadoon Kelly oživil filmový muzikál a nanovo definoval tanec na filmovom plátne, prinášajúc so sebou inšpiratívnu citlivosť a originálnu vitalitu.

Jeho choreografia a výkony boli uvoľnené, ale presvedčivé, inovatívne, ale veľmi prístupné a napokon magické. Divákom sa zapáčil a na tanečné umenie mal hlboký, večný vplyv.

Medzi najobľúbenejšími hviezdami zlatého veku Hollywoodu zostáva Kellyho kariéra podľa PBS jednou z najprekvapivejších.

Záber z Filmu Američan v Paríži.
Záber z filmu Američan v Paríži.Foto: Wikimedia Commons

Kelly sa narodil 23. 8. 1912 v početnej írskej rodine zo strednej vrstvy v Pittsburghu. Jeho otec bol obchodník s platňami a jeho matka mala obrovské odhodlanie zoznámiť svoje deti s umením.

V tínedžerskom veku Gene a jeho brat Fred spolu s matkou prevzali krachujúcu tanečnú školu, pretože otec prepadol alkoholizmu. Kým Geneho priatelia hrali bejzbal, on chodil na hodiny tanca. Využil ich na vysokej škole, kde učil v miestnom tanečnom štúdiu, aby si mohol zaplatiť vzdelanie. Študoval ekonómiu a právo, rozhodol sa však pre umeleckú kariéru.

Po choreografii miestnych predstavení a hraní v nočných kluboch sa podľa portálu Britannica cítil Kelly v roku 1938 dostatočne dobrý na to, aby si kúpil jednosmernú letenku do New Yorku a nakoniec získal hlavnú úlohu v pôvodnej broadwayskej inscenácii Pal Joey.

Z divadla do fimu

Keď v roku 1941 prišiel do mesta, Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) bolo najväčším a najmocnejším štúdiom v Hollywoode, informuje IMDb. Do štúdia prešiel priamo z pôvodnej broadwayskej inscenácie hitu Pal Joey.

Počas celého svojho pôsobenia v spoločnosti MGM Kelly bojoval za rozšírenie koncepcie a dosahu filmových muzikálov, pričom si bol vždy dobre vedomý toho, že svoju filmovú kariéru začínal už dávno za hranicami svojich najlepších tanečných schopností.

Záber z filmu Spev v Daždi.
Záber z filmu Spev v Daždi.Foto: Wikimedia Commons

V polovici 50. rokov sa Kelly ocitol v žánri, ktorý pomáhal formovať, a ktorý sa stal obeťou meniaceho sa hudobného vkusu a ekonomických problémov.

Jeho prvým filmom pre MGM bol For Me and My Gal (1942) s Judy Garland. Kellyho v Hollywoode udržali „spriaznené tvorivé duše“, ktoré našiel v zákulisí MGM. Zásobáreň talentov bola obzvlášť veľká počas druhej svetovej vojny, keď bol Hollywood útočiskom pre mnohých hudobníkov a ďalších predstaviteľov divadelného umenia z Európy, ktorí museli utiecť pred nacistami.

Vo filme Anchors Aweigh (1945) Kelly tancoval duet s kresleným myšiakom Jerrym, čo sa dovtedy nikomu nepodarilo. Vo filme On the Town (1949) si zahral s americkým spevákom a hercom Frankom Sinatrom.

Scéna tanca v daždi sa stala kultovou

Po vojne dospievala nová generácia. Tí, ktorí videli Američana v Paríži (1951), sa snažili, aby bol skutočný život rovnako romantický ako ten, ktorý videli v muzikáli. Do pamäti sa najviac ľuďom vryla sedemnásťminútová baletná scéna na titulnú pieseň, ktorú napísal George Gershwin a choreografiu vymyslel Kelly. Výroba tejto scény stála v roku 1951 pol milióna amerických dolárov.

Ďalší Kellyho muzikál z tohto obdobia, Spievanie v daždi (1952), bol jedným z prvých 25 filmov, ktoré Kongresová knižnica vybrala do svojho Národného filmového registra. Kelly ako hviezda nemého filmu Don Lockwood spieval a tancoval v daždi, pričom ako rekvizitu šikovne použil dáždnik. Scéna sa stala jednou z najpamätnejších hudobných vystúpení v dejinách filmu.

Kelly ako interpret, choreograf a režisér sa zaslúžil o vytvorenie nového prístupu k filmovým muzikálom. Tvorivý génius, ktorého poháňala cieľavedomosť, výbušná povaha a narcizmus, mal nekompromisnú potrebu dokonalosti.

Bol nositeľom viacerých ocenení. Získal napríklad osobitného Oscara za vynikajúce zásluhy v oblasti tanečného filmu v roku 1951. V 1960 ho menovali za rytiera Čestnej légie, získal cenu Amerického filmového inštitútu za celoživotné dielo v roku 1985 a ocenenie National Medal of Arts, ktorú udeľuje prezident USA získal v roku 1994.

Patril do rovnakej ligy ako Fred Astaire, ale namiesto cylindra a fraku nosil Kelly pracovné oblečenie, ktoré sa hodilo k jeho mužnému, atletickému tanečnému štýlu.

Už nikdy nebude ďalší Gene

Keď v 60. rokoch minulého storočia začal klesať záujem o filmový muzikál, Kelly sa zameral na televíziu. Účinkoval v dvoch krátkodobých programoch – Going My Way, adaptácii filmu Binga Crosbyho z roku 1944, a vo varietnej šou The Funny Side z roku 1971.

Podľa portálu Biography sa mu však lepšie darilo v televíznom filme Jack and the Beanstalk z roku 1967. Režíroval a produkoval ho sám, dokonca si v ňom aj zahral. Za tento detský film získal cenu Emmy.

V 80. rokoch sa Kelly z filmovej scény do značnej miery stiahol. Naposledy sa objavil vo filme v roku 1980 v hudobnej fantasy Xanadu s Oliviou Newton-John. Film sa v tom čase ukázal ako prepadák, ale po desaťročiach sa stal kultovou klasikou, uvádza portál Biography.

Kelly si v tomto období zahral niekoľko vedľajších úloh a hosťoval v seriáloch, napríklad v The Muppet Show. Ku koncu kariéry na televíznych obrazovkách často vystupoval ako on sám.

V roku 1994 a 1995 utrpel sériu mozgových príhod. Na následky zomrel 2. 2. 1996 v Beverly Hills v Kalifornii vo veku 83 rokov.

Smútili za ním mnohé hollywoodske hviezdy vrátane jeho kolegyne z filmu Spievanie v daždi Debbie Reynoldsovej. „Nikdy nebude ďalší Gene,“ povedala novinárom. Spomínala pritom na energiu, s ktorou herec pracoval, a aké bolo ťažké s ním držať krok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet