Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Dva bombové útoky v Burkine Faso si vyžiadali životy asi 15 vojakov

K incidentom došlo neďaleko mesta Namsiguia.

Životy najmenej 15 vojakov si v utorok (9. 8.) na severe afrického štátu Burkina Faso vyžiadali dve explózie nastražených výbušných systémov. Armáda vo svojom vyhlásení uviedla, že k incidentom došlo neďaleko mesta Namsiguia v provincii Bam a počas eskortnej misie, keď jedno z vozidiel konvoja prešlo cez výbušné zariadenie, ktoré následne explodovalo.

V čase, keď na mieste výbuchu prebiehala záchranná a bezpečnostná operácia, bolo – zrejme na diaľku – aktivované druhé zariadenie. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, dodali Reuters a AFP.

Agentúry spresnili, že sever a východ Burkiny Faso sú regiónmi najviac postihnutými džihádistickými útokmi. Dochádza k nim však aj v ostatných regiónoch tejto africkej krajiny.

Milióny ľudí opustili domovy

Burkina Faso, kde sa v januári dostala k moci armáda, ktorá sľúbila, že boj proti džihádizmu bude jej prioritou, zápasí – podobne ako niekoľko susedných krajín – s násilnosťami ozbrojených džihádistických hnutí napojených na sieť al-Káida a skupinu Islamský štát.

Obe tieto zoskupenia od roku 2015 v Burkine Faso zabili tisíce ľudí a svojimi útokmi a vyhrážkami donútili približne dva milióny ďalších, aby opustili svoje domovy. Podľa oficiálnych údajov viac ako 40 percent územia Burkiny je mimo kontroly štátu.

Podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damiba 24. januára zvrhol prezidenta Rocha Marca Christiana Kaborého, ktorého obvinili z neschopnosti potlačiť džihádistické násilie.

Bezpečnostná situácia v krajine sa však nezlepšila a počet útokov pripisovaných džihádistickým skupinám sa v posledných mesiacoch dokonca zvýšil. Ich terčom boli civilisti aj vojaci.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet