Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Estónsko tvrdí, že jeho vzdušný priestor narušil ruský vrtuľník

Incident považuje za neprijateľný.

Estónsko tvrdí, že jeho vzdušný priestor narušil ruský vrtuľník
Ilustračná fotografia - ruský vrtuľník KA-52 Foto: TASR/AP

Estónsky vzdušný priestor v utorok (9. 8.) večer narušil ruský vrtuľník. Estónske ministerstvo zahraničných vecí si preto v stredu (10. 8.) predvolalo ruského veľvyslanca a v súvislosti s incidentom podalo sťažnosť. Informovala o tom agentúra DPA.

Vrtuľník narušil vzdušný priestor v oblasti Koidula na juhovýchode Estónska približne na jednu minútu. Nemal zapnutú elektronickú identifikáciu a nepredložil ani letový plán. Pilot vrtuľníka podľa estónskej armády nenadviazal ani kontakt s kontrolou letovej prevádzky.

„Estónsko považuje tento mimoriadne vážny a poľutovaniahodný incident za úplne neprijateľný,“ uviedol vo vyhlásení estónsky rezort diplomacie.

Na stretnutí s ruským veľvyslancom zástupcovia estónskeho ministerstva zahraničných vecí opätovne ostro odsúdili pretrvávajúcu ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine a zdôraznili, že Rusko „musí rešpektovať zvrchovanosť a územnú celistvosť štátov a medzinárodné právo“.

Tallinn uviedol, že tento rok išlo už o tretie narušenie estónskeho vzdušného priestoru zo strany Ruska. Vlani sa tak stalo päťkrát.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet