Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

EÚ môže namiesto jednomyseľného hlasovania hlasovať väčšinovo

Zmena môže mať vplyv aj na významné rozhodnutia.

EÚ môže namiesto jednomyseľného hlasovania hlasovať väčšinovo
Ilustračná snímka - plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu. Foto: TASR/AP

Nový spôsob hlasovania v Rade EÚ môže umlčať malé štáty. Tvrdia to kritici, ktorí odmietajú úvahy o jeho zmene. Ministri členských štátov zatiaľ rozhodujú o dôležitých otázkach jednomyseľne. Po novom by mali rozhodovať väčšinou hlasov.

Ak by väčšinové hlasovanie platilo v minulosti, viaceré rozhodnutia EÚ mohli dopadnúť inak. „Nám sa prvýkrát vyhrážali s tým, že právo veta nám zoberú, keď som ho aplikoval proti povinným kvótam na migrantov,“ tvrdí Robert Fico, predseda strany Smer-SD.

V súčasnosti Fico podporuje silné národné štáty v rámci Európskej únie. V roku 2016 však v pléne Európskeho parlamentu hovoril opak.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

„Žiadnu zo súčasných a budúcich kríz sa nepodarí vyriešiť nekoordinovanými individuálnymi národnými opatreniami. Potrebujeme znovu získať dôveru ľudí a bojovať proti rastúcemu populizmu, separatizmu a nacionalizmu.,“ uviedol Fico v roku 2016 v europarlamente.

Euroval, migrácia aj vojna na Ukrajine boli problémy pre ktoré EÚ získavala prívlastky ako pomalá, komótna alebo neakcieschopná. Práve to by mohlo zmeniť väčšinové hlasovanie v Rade.

Dvoma oblasťami, kde sa jednomyseľnosť najčastejšie spomína ako brzda efektívnosti EÚ je zahraničná politika a daňová politika,“ vysvetlil Radovan Geist, analytik portálu EurActiv.sk. Slovenskí politici sa obávajú práve zmien pri jednej i druhej.

Zmena hlasovania v jednom z kľúčových orgánov EÚ môže mať vplyv aj na významné rozhodnutia národných štátov. Ak by existovalo väčšinové hlasovanie, Slovensko by napríklad mohlo byť dotlačené k tomu, aby uznalo Kosovo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet