Marvin Hamlisch bol jeden z najlepších hudobných skladateľov 20. storočia. Zároveň išlo aj o jedného z iba dvoch ľudí, ktorí za svoju tvorbu získali prakticky všetky významné ceny.
Na konte mal štyri Emmy, štyri Grammy, tri Oscary a jednu cenu Tony, ako aj Pulitzerovu cenu (druhým je americký skladateľ Richard Rodgers). Dostal tiež tri Zlaté glóbusy. V sobotu (6. 8.) uplynulo 10 rokov od jeho úmrtia.
Narodil sa 2. júna 1944 v New Yorku. Pochádzal zo židovskej rodiny s viedenskými koreňmi – podobne ako Barbra Streisandová, s ktorou dlho intenzívne spolupracoval. Streisandová bola interpretkou ľúbostnej piesne The Way We Were z rovnomenného filmu. Tú Hamlisch zložil spolu s Alanom Bergmanom a Marilyn Bergmanovou.
Zložil tiež hudbu pre jej romantickú komédiu The Mirror Has Two Faces (Dve tváre lásky, 1996). V roku 1994 bol hudobným režisérom a aranžérom Streisandovej koncertného turné a získal dve ceny Emmy za televízny špeciál Barbra Streisand: The Concert.
Bol najmladším prijatým študentom na Julliard School of Music
Hamlisch bol najmladším študentom, ktorého prijali na prestížnu Julliard School of Music. K filmovej hudbe sa dostal cez Sama Spiegela, producenta filmu Lawrence of Arabia (Lawrence z Arábie, 1962), na ktorého večierkoch hral na klavíri. Zakrátko zložil prvú filmovú hudbu k dráme The Swimmer (Plavec, 1968).
Počas svojho života zložil hudbu k viac ako 40 filmom. Za jeden oscarový večer v roku 1974 si odniesol tri ceny – dve za film The Way We Were (Takí sme boli, 1973 – za najlepšiu dramatickú hudbu a za najlepšiu skladbu) a jednu za The Sting (Podraz, 1973 – za najlepšiu adaptovanú hudbu).
Do tej doby bol len druhým človekom, ktorému sa podarilo v jeden večer získať tri ocenenia.
Bol známy aj svojou všestrannosťou, pretože vedel skomponovať hudbu tak k dramatickým filmovým dielam, ako aj k nekonvenčnej komédii. To mu umožnilo spolupracovať s takými rôznorodými režisérmi ako boli Woody Allen, Steven Soderbergh či Alan Jay Pakula.
Hamlisch je autorom hudby k filmom ako Sophie’s Choice (Sophiina voľba, 1982), Ordinary People (Obyčajní ľudia, 1980), Three Men and a Baby (Traja muži a nemluvňa, 1987), Ice Castles (Ľadové kráľovstvo, 1978), Take the Money and Run (Zbal prachy a vypadni, 1969), Bananas (Banány, 1971), Save Tiger (Zachráňte tigra, 1973,) alebo The Informant (Informátor!, 2009).
Jeho posledným počinom je hudba k filmu Behind the Candelabra (Liberace, 2013) televízie HBO o živote extravagantného klaviristu Valentina Liberaceho.
V muzikálovej tvorbe zaznamenal zmiešané reakcie. Najväčší úspech mal s muzikálom A Chorus Line (1985), za ktorý dostal Tony a Pulitzerovu cenu. Ďalšie broadwayské muzikály ako The Goodbye Girl (1993) a Sweet Smell of Success (2002) už nemali u divákov taký ohlas.
Hamlisch bol aj dirigentom v niekoľkých amerických orchestroch, porotcom v talentovej súťaži kanadskej televízie CBC Triple Sensation a hral sám seba v komédii How to Lose a Guy in 10 Days (Ako prísť o muža za desať dní, 2003).
Zomrel 6. augusta 2012 v Los Angeles po krátkej chorobe vo veku 68 rokov.