Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Japonský premiér urobil zmeny vo vládnom kabinete

Urobil tak po víťazstve jeho strany po posledných voľbách.

Japonský premiér urobil zmeny vo vládnom kabinete
Japonský premiér Fumio Kišida. Foto: TASR/AP

Japonský premiér Fumio Kišida uskutočnil v stredu (10. 8.) zmeny vo svojom vládnom kabinete. Informovala o tom agentúra AFP.

Kišidova vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP) zvíťazila 10. júla vo voľbách do hornej komory parlamentu. Niekoľko dní predtým pri atentáte prišiel o život niekdajší japonský premiér Šinzó Abe, ktorý bol tiež členom LDP.

Novým ministrom obrany sa stal Jasukazu Hamada, ktorý tento post zastával aj v rokoch 2008 až 2009. V úrade nahradil Nobua Kišiho, brata zavraždeného expremiéra Abeho.

Kišidova koalícia si v júlových voľbách posilnila svoju pozíciu. Jej podpora však odvtedy klesla, k čomu prispela jednak verejná kritika vzťahov japonských politikov s cirkevnými predstaviteľmi a jednak Kišidov postup v oblasti hospodárstva, vysvetľuje AFP.

Japonské médiá v období po Abeho smrti uviedli, že viacerí vládni poslanci získali pomoc od členov Cirkvi zjednotenia. Táto cirkev, založená v roku 1954 v Južnej Kórei, potvrdila, že matka muža podozrivého z Abeho vraždy bola jej členkou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet