Na poslaneckom návrhu OĽANO a Sme rodina zakázať nedeľný predaj nie je zhoda ani medzi odborníkmi. Kým zástupca zamestnancov Ján Košč tvrdí, že každý si potrebuje oddýchnuť od práce, Martin Vlachynský, analytik z Inštitútu INESS, poukazuje na to, že to ovplyvní v negatívnom zmysle slovenskú ekonomiku.
Nedeľný predaj víta mnoho zákazníkov najmä vo väčších mestách. Je zaujímavý aj pre zamestnancov. Tí si chcú zarobiť na príplatkoch, ktoré sú v nedeľu 100-percentné.
Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Štefánia Kačalková.
„Už dnes, tam kde je to možné, čiže najmä v stredne veľkých a veľkých prevádzkach, zmeny fungujú spôsobom, že ten, kto v nedeľu nechce pracovať, tak nepracuje a ten, kto pracovať môže, tak pracuje,“ hovorí zo skúseností predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.
Na zákaz nedeľného predaja sa nelíšia len názory politikov, ale aj odborníkov.
Vlachynský tvrdí to, čo aj pred dvomi rokmi, keď bol návrh v parlamente po prvýkrát.
„Zákaz nedeľného predaja bude mať vplyv na menšiu veľkosť ekonomiky, teda menší HDP. Bude mať vplyv aj na menší výber daní či menšiu zamestnanosť,“ povedal.
Ovplyvní to aj zákazníkov
Analytička Wood & Company Eva Sadovská upozorňuje, že sa to dotkne aj zákazníkov.
„Môže dôjsť k zníženiu komfortu pri nakupovaní a k zvýšeniu nákupnej turistiky do okolitých krajín,“ uviedla.
Iný názor má odborár a analytik OZ Pracujúca chudoba Ján Košč. „Na Slovensku pracujeme veľa cez víkendy, nočné a na zmeny. Z tohto pohľadu je to dobré. Na druhú stranu môže naozaj dôjsť k reálnemu poklesu príjmov zamestnancov, ktorí v nedeľu pracujú,“ vysvetlil.
Matej Dobiš z Finančného kompasu zdôraznil, že je vhodné sa pri predkladaní návrhu pýtať najmä tých, ktorí si uvedomujú silu peňazí, ktoré zarobili vďaka príplatkom za nedeľu.
„Z môjho pohľadu by bolo na mieste viac sa pýtať a menej rozhodovať od stola,“ povedal.
Podľa Krajčoviča je smutné, že návrh ide do parlamentu opäť bez diskusie s obchodníkmi.
„Očakávali by sme, že v rámci koalície zákon pôjde buď v riadnom pripomienkovom konaní, alebo aspoň predkladatelia spravia diskusiu nielen s obchodníkmi, ale napríklad aj so zástupcami zamestnancov,“ uviedol.
O zákaze nedeľného predaja budú poslanci rokovať na septembrovej schôdzi parlamentu.