Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Napätie v pásme Gazy opäť eskaluje

Irán sa vyhráža, že Izrael za útoky zaplatí.

Napätie v pásme Gazy opäť eskaluje
Dym stúpa po izraelskom leteckom útoku v pásme Gazy. Foto: TASR/AP

Izraelské sily v rámci ofenzívy proti militantnému hnutiu Palestínsky islamský džihád v sobotu (6. 8.) zadržali na západnom brehu Jordánu 19 jeho členov a podnikli ďalšie útoky na ciele v pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AFP.

Izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že vojaci a agenti kontrarozviedky Šin Bet zasahovali na niekoľkých miestach na Západnom brehu s cieľom „zadržať teroristických operatívcov Islamského džihádu“.

Výsledkom operácie je 20 zadržaných osôb, z ktorých 19 je členmi Palestínskeho islamského džihádu.

Najnovšiu eskaláciu napätia v pásme Gazy vyvolalo zatknutie kľúčového člena Islamského džihádu začiatkom tohto týždňa. Toho Izrael obviňuje zo zosnovania viacerých útokov.

Palestínsky islamský džihád, Iránom podporované zoskupenie, má významné zastúpenie v pásme Gazy a na Západnom brehu. Izraelská armáda tvrdí, že militanti z Palestínskeho islamského džihádu pôsobiaci v pásme Gazy plánovali v odvete za zatknutie svojho člena zaútočiť na južný Izrael, čo ju prinútilo vykonať „preventívne“ údery.

Palestínski predstavitelia uviedli, že pri rozsiahlej vojenskej akcii Izraela prišlo o život najmenej desať ľudí a 55 utrpelo zranenia. Islamisti tvrdia, že v odvete odpálili na Izrael viac ako 100 rakiet.

Vyhrážky Iránu

Veliteľ iránskych elitných Revolučných gárd v sobotu vyhlásil, že Izrael zaplatí vysokú cenu za svoje najnovšie útoky na Palestínčanov v Gaze. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na iránsku štátnu televíziu.

„Izraelčania zaplatia ďalšiu vysokú cenu za svoj nedávny zločin,“ citovala generálmajora Hosejna Salámího v súvislosti s izraelskými leteckými útokmi na Gazu, ktorý sa stretol s vodcom Islamského džihádu Zijádom Nachalom, ktorý je v súčasnosti v Iráne.

Egypt, Organizácia Spojených národov a Katar sa snažia ako prostredníci prispieť k ukončeniu konfliktu, uviedol nemenovaný palestínsky predstaviteľ. „Izrael v súčasnosti nevedie rokovania o prímerí,“ povedal hovorca izraelskej armády.

Od mája 2021, keď po 11 dňoch prudkých bojov medzi Izraelom a ozbrojencami zahynulo najmenej 250 ľudí v pásme Gazy a 13 ďalších v Izraeli, bol na hraniciach relatívny pokoj.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet