Na hlavný obsah

NASA pre technické ťažkosti zrušila štart novej rakety na Mesiac

Nový pokus je možný v piatok.

NASA pre technické ťažkosti zrušila štart novej rakety na Mesiac
Na snímke raketa na myse Canaveral. Foto: twitter/ NASA

Raketa Space Launch System (SLS) s modulom Orion v pondelok (29. 8.) na cestu k Mesiacu pre technické ťažkosti neodštartovala. Oznámila to americká vesmírna agentúra NASA.

Ďalšia príležitosť pre štart letu bez posádky, pri ktorom má Orion za 42 dní obletieť Mesiac a vrátiť sa späť na Zem, je v piatok 2. septembra.

Misia nazvaná Artemis I stojí na začiatku nového programu NASA, ktorý má ambície po pol storočí vrátiť človeka na Mesiac.

„Štart Artemis I sa dnes už neuskutoční, pretože tímy sa snažia vyriešiť ťažkosti s motorom. Tímy budú pokračovať v zbieraní údajov,“ uviedla NASA na twitteri s tým, že bude verejnosť informovať o čase nasledujúceho pokusu o štart.

Odpočet na štart v pondelok (29. 8.) narušilo najskôr zlé počasie a následne problémy s únikom pri plnení paliva. Agentúra AP napísala, že k úniku vodíka došlo na rovnakom mieste ako pri testoch tento rok na jar.

Finálne rozhodnutie o zrušení štartu ale padlo po tom, ako sa technikom nepodarilo uspokojivo dostať na požadovanú teplotu jeden zo štyroch raketových motorov RS-25, uviedol hovorca NASA.

Ďalší pokus najskôr v piatok

Ďalší pokus sa môže konať najskôr v piatok (2. 9.) alebo o týždeň 5. septembra, potom až o dva týždne neskôr. Komentátor NASA Derrol Nail v živom vysielaní uviedol, že dátum a čas ďalšieho pokusu pre štart agentúra ešte spresní. Závisí od toho, aké budú výsledky analýz terajších problémov.

Program Artemis chce do konca tohto desaťročia vrátiť človeka na Mesiac. V rámci pripravovaných misií sa má na jeho povrch postaviť aj prvá žena a prvý človek inej ako bielej pleti.

Pri testovacej misii Artemis I zatiaľ štvormiestny modul Orion obsadili len figuríny pokryté nespočetným počtom senzorov.

Okolité pobrežie v očakávaní jedinečného štartu zaplnili tisícky ľudí. Medzi hosťami Kennedyho vesmírneho strediska bola aj americká viceprezidentka Kamala Harrisová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet