Na hlavný obsah

OSN: Na Slovensku stále pretrváva rasová diskriminácia

A to najmä Rómov a osôb afrického pôvodu.

OSN: Na Slovensku stále pretrváva rasová diskriminácia
Na fotografii vlajka OSN. Foto: Pixabay

Na Slovensku napriek prijatiu antidiskriminačného zákona naďalej pretrváva rasová diskriminácia najmä Rómov a osôb afrického pôvodu. Uviedol to Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie (CERD) vo svojej správe zverejnenej v utorok (30. 8.).

Osemnásti nezávislí experti vyjadrili tiež znepokojenie nad tým, že súdne konania v prípadoch rasovej diskriminácie sú príliš zdĺhavé. Čo podľa nich bráni obetiam v efektívnom prístupe k spravodlivosti.

CERD odporučil, aby Slovensko „prijalo vhodné opatrenia na riešenie problému zdĺhavých súdnych konaní a podniklo potrebné kroky na zabezpečenie toho, aby všetky obete rasovej diskriminácie mali možnosť podať adekvátne opravné prostriedky“.

Výbor OSN takisto vyjadril znepokojenie nad neúmerným negatívnym vplyvom na vzdelávanie rómskych detí počas pandémie ochorenia COVID-19 v dôsledku zatvárania škôl.

Experti poukázali na skutočnosť, že mnoho rómskych detí sa pre nedostatočný prístup na internet nemohlo zúčastňovať na on-line vzdelávaní.

Experti vo svojej správe apelovali na Slovensko, aby prijalo potrebné opatrenia na riešenie pôvodných príčin diskriminácie a segregácie rómskych detí vo vzdelávacom systéme a zintenzívnilo úsilie o zabezpečenie rovnakých príležitostí pre rómske deti v prístupe ku kvalitnému vzdelávaniu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko