Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Počet nových prípadov v exekučnej agende vzrástol o takmer 80 %

Vlani ich bolo takmer 289 000.

Počet nových prípadov v exekučnej agende vzrástol o takmer 80 %
Žena si ráta eurové bankovky v peňaženke. Foto: TASR/AP

Počet návrhov na vykonanie exekúcie vzrástol vlani medziročne takmer o 80 %. Bolo ich skoro 289 000. Vyplýva to zo správy Analytického centra Ministerstva spravodlivosti (MS) SR o vývoji na súdoch počas pandémie ochorenia COVID-19.

„Dôvodom bol vyšší počet návrhov na vykonanie súdnych exekúcií zo strany zdravotných poisťovní. Dôsledkom bolo aj viac vydaných poverení súdnym exekútorom zo strany banskobystrického okresného súdu,“ uviedli v správe. Najviac návrhov bolo doručených počas mája a júna 2021.

„Počas týchto dvoch mesiacov doručili viac ako štvrtinu všetkých návrhov na vykonanie exekúcie,“ priblížili.

Spolu s nárastom návrhov na vykonanie exekúcie rástli aj vydané poverenia na vykonanie exekúcie Okresným súdom (OS) Banská Bystrica. Pri porovnaní s rokom 2020 sa ich počet zvýšil o 82 %, v porovnaní s rokom 2019 o vyše 65 %.

„Najviac poverení na vykonanie exekúcie súd vydal v máji a júni 2021,“ uviedli s tým, že OS Banská Bystrica je od apríla 2017 jediným exekučným súdom na Slovensku. Poverenia exekútorovi vydáva náhodným výberom podľa územného princípu obvodov krajských súdov.

Najvýraznejší medziročný nárast bol podľa správy v obvode Krajského súdu Prešov (o vyše 108 %), najnižší nárast bol v obvode Krajského súdu Trnava (takmer o 70 %).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko