Asi 60 % ruských občanov by podporilo rozhodnutie prezidenta Vladimira Putina začať novú ofenzívu na Kyjev, ale 65 % by tiež súhlasilo aj s jeho rozhodnutím „špeciálnu operáciu“, teda ruskú vojnu na Ukrajine, zastaviť a podpísať mierovú dohodu.
Vyplýva to z nového sociologického prieskumu, o ktorom dnes (9. 8.) informoval ruský nezávislý denník Kommersant. Denník doplnil, že podľa osloveného politológa tento zdanlivý rozpor súvisí s neochotou ľudí premýšľať o zložitých politických problémoch.
Skutočnosť, že značná časť Rusov by bola ochotná súhlasiť s dvoma úplne protikladnými rozhodnutiami Putina, možno podľa politológa Alexeja Makarkina vnímať ako prejav dôvery spoločnosti v prezidenta.
Konkrétne sa v prieskume ukázalo, že 60 % ľudí by súhlasilo, keby Putin „zajtra oznámil začatie postupu na Kyjev“, 26 % by bolo naopak proti. Lenže podobné výsledky zistili autori prieskumu tiež pri otázke ohľadom Putinovho hypotetického rozhodnutia zo dňa na deň špeciálnu operáciu zastaviť, 65 % percent ľudí by bolo za a 28 % proti.
Vplyv na dnešné politické postoje mal už pád komunizmu
Makarkin v Kommersante uviedol, že na konci 80. a na začiatku 90. rokov minulého storočia, keď sa zrútil komunistický režim, Rusi pociťovali politickú nestabilitu a nepohodu.
„Vtedy bol dopyt po tom, aby ľudia pri moci hovorili v televízii, čo má človek správne robiť. Ale vláda mlčala. Časť ľudí bola potom rada, keď sa objavil Putin, ktorý zodpovednosť prevzal,“ vysvetľuje Makarkin. Vďaka Putinovi mohli Rusi prestať rozmýšľať nad politickými otázkami a to je podľa politológa dôvod, prečo mu tak silno dôverujú.