Na hlavný obsah

Poslanci za OĽANO chcú obmedziť pripájanie do prepravnej plynovodnej siete

Obmedzenie sa má týkať veľkoodberateľov.

Poslanci za OĽANO chcú obmedziť pripájanie do prepravnej plynovodnej siete
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Do prepravnej plynovodnej siete sa možno už nebude môcť pripojiť kto chce. Poslanci za OĽANO Peter Kremský a Milan Vetrák totiž do parlamentu predložili návrh novely zákona o energetike. Ten má pre veľkoodberateľov obmedziť priame pripájanie na prepravnú sieť a vynechať tak pripojenie na distribučnú sieť.

„Pre vybraných najväčších odberateľov by sa v súčasnom legislatívnom stave viac oplatilo investovať a priamo sa napojiť do prepravnej siete. To by znamenalo presun distribučných nákladov na domácnosti a maloodberateľov a následne zvýšenie distribučných taríf odhadom o viac ako 20 %,“ uviedli poslanci.

Pre distribučné sadzby pre domácnosti napríklad platí, že náklady na distribúciu odberateľom plynu v domácnosti sa nepremietajú v plnej miere do distribučných poplatkov pre domácnosti. Ale rozpočítavajú sa aj medzi veľkoodberateľov.

Neobmedzené priame pripájanie na prepravnú sieť nie je podľa poslancov vo verejnom záujme. A to aj preto, že by viedlo k zaťažovaniu životného prostredia nadbytočnou výstavbou nových plynovodov.

„Navrhujeme preto právnu úpravu, ktorá reguluje pripájanie do prepravnej siete prostredníctvom vydávania osvedčení na výstavbu energetického zariadenia,“ konštatovali koaliční poslanci.

Predložená novela zákona o energetike, o ktorej by mali poslanci rokovať už na septembrovej schôdzi, by doplnila definíciu energetického zariadenia o osobitnú kategóriu.

Tá má umožniť reguláciu vydávania povolení na výstavbu pripojenia k prepravnej sieti alebo distribučnej siete, ku ktorej je pripojených menej ako 100 000 odberateľov plynu.

Na výstavbu takéhoto zariadenia prostredníctvom vydania osvedčenia na výstavbu energetického zariadenia nebude potrebný len súhlas Ministerstva hospodárstva SR, ale aj prevádzkovateľa prepravnej siete.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko