Na hlavný obsah

Raketa New Shepard absolvovala šiesty úspešný let s posádkou do vesmíru

Misia sa úspešne skončila 11 minút po štarte.

Raketa New Shepard absolvovala šiesty úspešný let s posádkou do vesmíru
Na snímke raketa. Foto: Twitter/SPACE.com

Spoločnosť Blue Origin vo štvrtok (4. 8.) vyslala v rakete New Shepard k hranici vesmíru šesť ľudí vrátane prvého Egypťana a Portugalčana. Ide o šiesty let tejto firmy s ľudskou posádkou. informuje o tom agentúra AFP.

Suborbitálna raketa New Shepard odštartovala o 15.58 SELČ zo základne na západe Texasu. Znovupoužiteľné zariadenie dopravilo kapsulu s posádkou nad Kármánovu hranicu, ktorá je medzinárodne uznávaná ako hranica medzi atmosférou a vesmírom zhruba 100 kilometrov nad povrchom Zeme.

Raketa a kapsula po úspešnom splnení misie pomocou padákov pristáli v púšti. Misia s formálnym označením „N-22″ sa  úspešne skončila 11 minút po štarte.

V šesťčlennej posádke bola egyptská inžinierka Sara Sabryová a portugalský podnikateľ Mario Ferreira. Obaja sú prvými občanmi svojich krajín vo vesmíre, píše AFP. Let absolvoval aj Američan Coby Cotton, spoluzakladateľ kanálu Dude Perfect na internetovej platforme Youtube. Jeho zábavno-športový kanál sleduje viac ako 57 miliónov ľudí.

Hovorkyňa spoločnosti Blue Origin potvrdila, že každý z  členov posádky si cestu do vesmíru sám financoval. V prípade  Sabryovej bola sponzorom nezisková organizácia Space for Humanity. Sumu spoločnosť Blue Origin nezverejnila.

V minulosti zadarmo sprostredkovala let do vesmíru pre viacero známych osobnosti. Bol medzi nimi aj americký herec William Shatner, známy ako kapitán Kirk v kultovom televíznom seriáli Star Trek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet